Coop-Øster Hus kunne mandag ettermiddag fortelle at Kristian Dyrnes legger opp. 24-åringen har i lang tid slitt med skadene etter en stygg velt i starten av 2014-sesongen.
– Ettersom tiden har dradd ut, er tanken på igjen å kunne ta ut mitt maksimale potensiale som toppsyklist blitt mer en belastning enn motivasjon. Jeg har derfor besluttet å endre fokus. Det har vært veldig hardt å erkjenne det, men jeg er forsonet med det i dag. Nå gjelder det å bli frisk, sier Dyrnes i en pressemelding fra laget.
Dyrnes vil fortsette som en sportslig ressurs rundt laget, og vil også hjelpe til med ungdommene i Sandnes Sykleklubb, opplyser Coop-Øster Hus.
Med ryggen først i fjellveggen
Det var under den tredje etappen av Volta ao Alentejo i 2014 at Dyrnes krasjet stygt. Rogalendingen tok en slags kollbøtte, og landet hardt inn i fjellveggen med ryggen først.
Siden har 24-åringen forsøkt å gjøre comeback flere ganger. Et forsøk på å komme tilbake i mai 2014 endte med at han brøt Tour des Fjords, og avbrøt sesongen.
2015 ble heller ikke stort bedre. Etter en lovende start med en 15. plass i Ster van Zwolle i februar, ble det nok en gang en tidlig sesongslutt. Etter den tredje etappen av Volta ao Alentejo i 2015, kom han ikke tilbake i konkurranse.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

FIRKLØVER: Coop-Øster Hus hadde en gyllen generasjon på gang da Fredrik Strand Galta, Kristian Dyrnes, Sven Erik Bystrøm og Tormod Hausken Jacobsen alle ankom laget foran 2012-sesongen. Her sammen med trener Arne Aareskjold, som Dyrnes for øvrig sender en stor takk til. Foto: Arkiv
– Målet er en smerte- og symptomfri hverdag
Foran 2016-sesongen hadde likevel Dyrnes et håp om å komme tilbake. Sandnesgauken har vært en del av Coop-Øster Hus-laget, men i all hovedsak med fokus på å bli skadefri.
Les mer: Dyrnes fortsetter: – Det har vært tungt
24-åringen har ikke deltatt i noen UCI-ritt denne sesongen, men har vist at han fremdeles har litt i beina i den lokale Uno-X Sykkelglede-cupen. Likevel er det nå stopp for Dyrnes, som har kjempet en lang kamp for å nærme seg nivået han hadde inne før velten.
– Motivasjonen har hele tiden vært å bli fullt ut restituert som toppidrettsutøver. Det har vist seg å ta mye lenger tid enn hva jeg kunne forestille meg. Jeg har oppnådd å komme tilbake på et godt treningsnivå og har også bitt fra meg i konkurranser her lokalt i det siste.
– Enda er dagene plaget av ryggsmerter som hindrer meg fra å satse 100% av det som kreves. Målet nå er en smerte- og symptomfri hverdag, sier Dyrnes, og opplyser at prognosen er god, men at det fremdeles er vanskelig å gi det et tidsestimat.