AVVENTER LAGSTRAFF: Alexander Kristoff konstaterer at nok en dopingsak er ødeleggende for hele laget. Foto: Tim De Waele/TDWSPORT.COM

Kristoff: – Vi er sjokkert og skuffet

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 7.02.16 10:45

Vurderer framtida på laget etter ny dopingsak.

Alexander Kristoff og lagkameratene er ankommet Qatar, men vet fortsatt ikke om de får klarsignal til å delta som planlagt i Tour of Qatar.

Etter at Eduard Vorganovs positive dopingtest ble kjent tidligere i uka, ligger det an til at Katjusja kan idømmes suspensjon på 15-45 dager. Reglene til Det internasjonale sykkelforbundet (UCI) sier at dette skjer med lag som opplever to positive tester i løpet av tolv måneder.

Bystrøm: – Han har ikke fulgt spillereglene

Luca Paolini ble kastet ut av Tour de France i fjor sommer da han ble tatt for bruk av kokain. Trolig tar UCI en avgjørelse rundt Kristoffs lag før oppstarten av Tour of Qatar mandag.

– Vi får se hva de (UCI) kommer med på mandag. En slik sak er uansett dumt. Det ødelegger for et helt lag og gir oss et dårlig rykte. Vi er sjokkert og skuffet, sier Kristoff til TV 2.

Venter på UCI
– Vi gjør oss i hvert fall klare for å kjøre løp. Så får vi se om vi får straff fra UCI. Det er opp til dem å bestemme hva som skjer, påpeker 28-åringen.

Les mer: – Det er helt hårreisende
Les mer: Katjusja-syklist avla positiv dopingprøve

NRK har tidligere rapportert at Kristoff og de andre rytterne kan bryte kontrakten med laget ved en utestengelse. Dette gjelder dog om Katjusja mister statusen som verdenstourlag. En sanksjon av denne typen er trolig ikke aktuelt med det første.

(artikkelen fortsetter under bildet)

<b>TATT:</b> Russiske Eduard Vorganov. Foto: EPA/GRZEGORZ MOMOT/NTB Scanpix

DOPINGTATT: Eduard Vorganov. Foto: GRZEGORZ MOMOT/ EPA / NTB Scanpix

Til TV 2 forteller Kristoff at den nye dopingsaken kan få konsekvenser for framtida hans på laget. Saker som den siste rundt Vorganov blir tatt med i betrakningen når han skal forhandle om sin neste kontrakt som sykkelproff. Den nåværende avtalen hans gjelder ut 2017.

– Må simulere løp
Sykkelstjernen fra Storhaug betegner det som en liten katastrofe for sesongoppladningen om laget ender opp med å få startnekt i Qatar.

– Jeg har trent mye frem mot dette og trenger å få løp i beina frem mot klassikerne. Hvis dette ikke blir noe av, så må vi finne på noe annet. Da må vi dra på treningsleir og simulere løp, tilføyer han.

Dansk Katjusja-rytter: – Det er en katastrofe

Trener og stefar Stein Ørn uttalte seg om saken til procycling.no tidligere i uka.

–  Det er helt hårreisende dette her. Vi får ta en liten pust i bakken, men konsekvensene er åpenbare. Det er at Katjusja får en utestengelse, og det er viktig for oppkjøringen til Alexander. Det er fullstendig uakseptabelt uansett, påpekte Ørn.

Tagget med:

Les også disse