LAVE KORTISOLVERDIER: Lars Boom hadde for lave kortisolverdier til å starte Tour de France ifølge regelverket til MPCC. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Astana-rytter kastet ut av Tour of Qatar

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 13.02.15 11:06

Gjorde en Boom i vurderingen.

Lars Boom er diskvalifisert fra Tour of Qatar for å ha brukt Astana-lagets følgebil for aktivt i forsøk på å komme seg tilbake i til feltet.

Nederlenderen har allerede markert seg i flere brudd i år, og ble nok i overkant ivrig etter å hente inn teten igjen etter en punktering.

Rundt 20 kilometer av den femte etappen var gjort unna da Boom måtte stoppe for å bytte hjul. I etterkant har arrangøren i Qatar vurdert det slik at den offensive 29-åringen fikk vel mye hjelp av lagets bil på veien tilbake til feltet.

Boom fullførte torsdagens etappe helt nede på 111.-plass, flere minutter etter de beste. Han hadde dermed hadde ikke innvirkning på innspurten der Alexander Kristoff vant sin tredje seier på fire dager.

Lieuwe Westra tar lagkameraten i forsvar via Twitter, og hevder at langt flere burde vært disket for det samme hvis Astana og Boom først ble straffet. Ifølge Westra fikk så mange som 80 prosent av rytterne i feltet hjelp av følgebiler til å henge med på hardkjøret i Qatar-vinden.

Dette er dog ikke første den første gangen Lars Boom er i trøbbel for å ha syklet for nært inntil følgebilen.

I Tour of Beijing i 2011 ble han straffet med 20 sekunders tillegg på tida. Daværende sportsdirektør i Rabobank, Erik Dekker, tok på seg skylda for regelbruddet den gangen.