RUTINERT: Erfarne Reidar Borgersen mener Team Joker er et mer komplett lag i 2015. Foto: Frank Wøien Mo

– Jeg kjenner litt på presset

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 6.02.15 11:04

Joker-veteran spår mange seirer for laget i år.

Team Joker står foran en sesong der mange forventer at laget skal vinne flere ritt enn de har gjort de siste årene.

Nykommere som Daniel Hoelgaard (21), Vegard Stake Laengen (fyller 26 lørdag) og Bjørn Tore Hoem (23) er med på å løfte forventningene til hva kontinentallaget kan prestere i 2015.

Reidar Borgersen (34) er eldstemann i et mannskap der alle de øvrige syklistene er født i 1989 eller seinere. Veteranen innrømmer at presset for å levere toppresultater føles høyere foran sesongstarten i Belgia om en drøy måned.

– Vi har et veldig sterkt lag. Jeg kjenner kanskje litt på presset når vi er såpass bra som nå. Da forventes det selvfølgelig mange seire. Men jeg kan ikke skjønne annet enn at vi skal klare å leve opp til det, sier Borgersen til procycling.no.

34-åringen sier han er blitt mer beroliget etter å ha sett hva lagkompisene er gode for på trening. Tempospesialisten skryter av måten årets Joker-lag er satt sammen på, og påpeker at Laengen og Hoem har bred erfaring han mener vil komme godt med.

Vinnerambisjoner
De siste fem sesongene har Joker vunnet henholdsvis tre, tre, to, fem og seks konkurranser fordelt på internasjonale ritt og norgesmesterskap.

Borgersen har selv bidratt med å vinne sykkelritt de tre siste årene. Han gleder seg til å se hvordan laget fungerer i konkurranse i år.

– Jeg tror vi har en veldig bra sammensetning i laget som vi kan bruke i mange ritt. Det blir også spennende med Daniel Hoelgaard. Han er en spurter vi kan kjøre for, og vi kan levere spurtopptrekk som det lukter svidd av. Da kan vi gå inn i alle typer ritt med ambisjoner om å vinne, mener Reidar Borgersen.

(artikkelen fortsetter under bildet)

Foto: Frank Wøien Mo

SPURTSPESIALIST: Daniel Hoelgaard. Foto: Frank Wøien Mo

I fjor var Kristoffer Skjerping lagets sterkeste avslutter. Han glimtet til blant annet med å vinne bronse i u23-VM, men slet med å markere seg like sterkt for Team Joker.

Nå har Skjerping gått videre til proffenes rekker i Cannondale-Garmin, og Borgersen er sikker på at unggutten har mer inne enn han fikk vist på det norske laget. Med Hoelgaard inne i Joker-rekkene tror han på en sesong med mer stabile spurtresultater.

– I år har vi nok en enda sterkere grunnstamme og en spurter som kanskje er litt tøffere. Daniel er ikke bare rask som Skjerping, men han vet hvor han skal være i posisjonskampen og har det mentale på plass, påpeker 34-åringen.

Trener
Før denne sesongen har Reidar Borgersen overtatt deler av treneransvaret i Team Joker. I tillegg til å være med på planlegging av ritt og treningsleirer og trene seg selv, har han ansvar for treningen til lagkameratene Edvin Wilson, Philip Lindau og Amund Grøndahl Jansen.

– Det har vært veldig spennende. Du lever veldig med rytterne dine. Du koser deg ekstra over gode treningsøkter eller gremmes litt over dårlige økter og tester.

– Det er moro, men det blir selvfølgelig mer belastning også. Foreløpig føler jeg at gir meg veldig mye, så får vi se om det får noen innvirkning på resultatene mine. Hvis det skulle gå veldig dårlig for meg, så ser jeg for meg at det kan bli litt tyngre. Det blir nok vanskelig hvis det går dårlig for både meg og rytterne, smiler Borgersen i samtale med procycling.no.

Normandie og NM
Team Jokers eldste syklist tar sikte på å være i toppslag til flere av de tidlige etapperittene i mars og april.

– Jeg satser på veldig bra form i Tour de Normandie og Circuit des Ardennes. Jeg ble jo nummer tre i Normandie i fjor. Akkurat nå føler jeg at jeg står som nummer tre i rekka av kapteiner på laget der. Jeg tror vi har et veldig bra lag for det rittet. Etter det kommer Tour des Fjords, NM og rittene fram mot NM, fortsetter Borgersen.

For den norske tempomesteren fra både 2012 og 2014 blir naturlig nok NM-tempoen i Brumunddal i slutten av juni et stort mål. Men han tror ikke fjorårsnivået holder til en ny nasjonal tittel.

– Jeg kommer nok til å møte ganske tøff konkurranse fra både Edvald og et par andre av utenlandsproffene, men også fra andre i laget vårt. Jeg får kanskje legge inn litt mer bakketrening på gutta sånn at de ikke blir så sterke temporyttere, spøker Borgersen.

– Edvald var jo ikke med i fjor, og vi vet ikke hva han ville klart. Når jeg ser hvordan Bjørn Tore Hoem kan kjøre, så ser jeg at jeg må henge i. Truls Engen Korsæth var heller ikke med i fjor. Han anser jeg som en framtidig temporytter i internasjonal klasse. Så har vi Stake Laengen. Når jeg ser hva han trår av watt, tror jeg vi skal få fart på han også på tempoen.