PÅ BAR BAKKE: Motiv 3 Pro-Cycling forsvant ut av det norske sykkelkartet i fjor. Her fra Tour of Norway. Foto: Kristoffer Øverli Andersen/www.procycling.no

Lageier slår tilbake mot anklager

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 29.01.15 11:02

Men eks-rytter mener han lyver.

Motiv 3 Pro-Cycling måtte legges ned i august i fjor. I etterkant har det vært klare uenigheter om hva rytterne har krav på av kompensasjon i henhold til avtalene som ble gjort med kontinentallaget.

I en epost til procycling.no redegjør Motiv 3-eier Gunnar Håkenrud for det han mener er uriktige påstander fra noen av rytterne.

«Samtlige ryttere på Motiv 3 Pro-Cycling Team ble, ved kontraktinngåelse og løpende underveis, tydelig informert om at vi kun hadde begrensede midler til drift av teamet, og ikke hadde midler til stipender/lønn. De ble også informert om at kontraktene ville bli reforhandlet (med stipendier) dersom vi klarte å etablere nye, sikre sponsorkontrakter. Rytterne valgte derfor å sykle for teamet med disse forutsetningene», skriver Håkenrud.

– Ble lovet penger
Dette rimer dårlig med opplysninger procycling.no har fått fra rytterhold. Sondre Hurum mener å ha 85.000 kroner til gode, noe han har informert Norges Cyckleforbund om.

– Han (Håkenrud) har lovet både meg og Christer Jensen penger, men stipendet ble selvfølgelig bare lovet meg muntlig. Han kvia seg for å skrive noe ned. Typisk, sier Hurum.

Ifølge Gunnar Håkenrud var det bare to av lagets ryttere som hadde avtaler om stipend i kontraktene. Lageieren hevder at disse avtalene ble inngått av lagets sportsdirektør, uten at han selv ble informert. Stipendavtalene blir opprettholdt av bankgarantien, informerer Håkenrud.

Hurum sier derimot til procycling.no at han ble lovet lønn i en telefonsamtale med Håkenrud i januar 2014, og at dette ikke ble tatt via sportsdirektør Fred Arne Egner. Den tidligere Motiv 3-rytteren mener Håkenrud rett og slett lyver.

– Lønnen skulle «stå i stil» til at jeg var en av de viktigste rytterne på laget. Han er selvfølgelig gjennomtenkt sånn (med å ikke skrive det ned, journ. anm.). Jeg burde visst bedre, sier Hurum.

(artikkelen fortsetter under bildet)

FIKK IKKE PENGER: Sondre Hurum var blant syklistene som mistet jobben da Motiv 3 Pro-Cycling bukkt under i fjor. kontinentaldrømmen. Foto: Ernst Erdmann / Sandefjord Grand Prix

FIKK IKKE PENGER: Sondre Hurum var blant syklistene som mistet jobben da Motiv 3 Pro-Cycling bukket under i fjor. Foto: Ernst Erdmann / Sandefjord Grand Prix

– Ikke i kontraktene
Håkenrud mener de fleste av rytterne har erkjent de vanskelige forholdene rundt laget, og har vært i løpende og god dialog med ham. Disse har ifølge lageieren opptrådt eksemplarisk, til tross for problemene i Motiv 3 Pro-Cycling.

«En del ryttere har reist krav om økonomisk kompensasjon uten at det foreligger kontrakter som viser til dette. Det er av noen meldt inn
relativt urealistisk høye beløp til NCF under påstanden om at de var lovet dette», påpeker Håkenrud, og hevder opplysningene om de påståtte løftene ikke er sanne.

Ifølge ham har ikke hoveddelen av rytterne reist slike krav. Dette bekrefter, etter hans mening, at de visste om den faktiske tilstanden Motiv 3 var i.

Gunnar Håkenrud poengterer videre at Norges Cyckleforbund har sendt sine og rytternes krav til ham. I retur skal forbundet ha fått kontraktene «og opplysningene som foreligger». NCF har på denne bakgrunnen satt opp en fordelingsmodell som er innenfor rammen til bankgarantien, mener han.

Strid om sykler
Videre forteller Håkenrud at det er hans engen privatbolig som har garantert for lagets bankgaranti på 20.000 euro. Syklene har flere av ryttere valgt å beholde, fordi de mener å ha store summer utestående.

Håkenrud sier han kausjonerte for syklene selv. Dette fordi den opprinnelige sykkelleverandøren ikke klarte å levere det den skulle.

«De må således betales av meg. Samtlige ryttere har mottatt en tydelig e-mail om at de enten måtte returnere syklene eller selv selge syklene til et avtalt beløp, og overføre avtalt beløp til meg. De fleste rytterne har enten bidratt til salg av syklene – og selv, etter avtale – beholdt eventuelt overskudd av salget», skriver lageieren.

«En del ryttere har ikke svart på mailen (som også ble purret) og mottok derfor en mail med faktura (gunstig pris) ved nyttårstider. Tre av disse rytterne tok da kontakt, og jeg er i god dialog med dem. En del ryttere har fortsatt ikke svart, og har beholdt syklene. Muligheten til å beholde syklene som vederlag er ikke avtalt eller kontraktfestet, og er å oppfatte som selvtekt. De har derfor et økonomisk anliggende med meg som privatperson», avslutter Gunnar Håkenrud.