Julian Arredondo kom som et skudd inn i proffenes rekker i år.
Den klatreglade colombianeren startet Trek-karrieren med to etappeseirer og fjerdeplass sammenlagt i knallharde Tour de San Luis.
Men det var bare et varsku for hva som skulle komme senere i sesongen.
26-åringen var i god form hele våren, og kjørte inn til femteplass i Tirreno-Adriatico og 11.-plass i Flèche Wallonne. Det gjorde at han fikk plass på Treks Giro d’Italia-lag.
Les portrett: Den neste store colombianske klatreren
Tung høst
Hans første treukersritt ble en stor suksess. Han vant den 18. etappen etter å ha distansert de øvrige i bruddet opp den avgjørende stigningene. I tillegg vant han klatrekonkurransen sammenlagt.
En ny escarabajo hadde vist sitt potensialet på den største sykkelscenen.
Resten av året ble det stillere rundt Arredondo, som dog plukket med seg syvende- og femteplass fra henholdsvis Tour of Beijing og Japan Cup på tampen av sesongen.
Nå er det hvile som gjelder for Arredondo. Etter at han måtte bryte Vuelta a España på grunn av utmattelse, bestemte han seg for å droppe Tour de San Luis neste år. Han starter heller sesongen i Ruta del Sol.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

KLATREKONGE: Julian Arredondo har vist seg som en strålende klatrer i årets sesong. Klatretrøyen i Giro d’Italia er bare en av mange flotte prestasjoner dette året. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
To hovedmål
Det spanske etapperittet åpner det Arredondo håper skal bli en ny suksessfull sesong. Spesielt to tanker står i colombianerens hode: klassikerne og Tour de France.
– Den første delen av sesongen vil jeg fokusere på klassikerne, og jeg er på listen for Tour de France, sier Arredondo til Ciclismo Internacional.
– Jeg håper å kjøre min første Tour de France. På slutten av året håper jeg også på å være topp 20 på World Tour-rankingen.
Neste års Tour de France-løype burde passe 26-åringen som hånd i hanske. Med lite tempo og mange fjell, passer den nemlig ypperlig for colombianeren med de eksplosive rykkene.
Drømmer om Mur de Huy
Det betyr dog ikke at Arredondo tror han kan ta opp kampen med Chris Froome, Alberto Contador, Vincenzo Nibali og de andre sammenlagtkanonene.
– Jeg kommer ikke til å kjempe om sammendraget. Men jeg vil være en protagonist på en annen måte. Tre uker er lenge. Jeg foretrekker ukes lange ritt og klassikerne. Jeg har alltid sett opp til Joaquin Rodriguez, og beundrer måten han sykler på.
Da er det kanskje ikke så rart at Arredondos favorittritt er Flèche Wallonne. Klassikeren som avsluttes opp mytiske Mur de Huy er nærmest skapt for den fjærlette colombianeren.
Neste år kan han få muligheten til å konkurrere side ved side med idolet «Purito» Rodriguez opp bakken i belgiske Huy to ganger.
Målgangen på den tredje etappen av neste års Tour de France er nemlig lagt på toppen av bakken. En perfekt mulighet for en drømmestart også i verdens største sykkelritt for Arredondo.