HVOR FORTSETTER KARRIEREN: Vegard Breens franske teamsjef sier til procycling.no at han per nå ikke er en del av lagets 2017-planer. (foto: procycling.no)

Gode VM-signaler for Breen

Espen J. Lee
Tips meg @espenjlee

Publisert 4.09.16 16:01

26-åringen avsluttet Tour des Fjords med solobrudd.

STAVANGER (procycling.no): Med drøye 40 kilometer igjen av den 163 kilometer lange siste etappen i Tour des Fjords prøvde Vegard Breen lykken på egenhånd. Inne ved første passering i målbyen Stavanger akselererer Fortuneo-rytteren og river seg løs fra sine seks medsammensvorne i bruddet.

Manøveren virket skapt ut av omstendighetene, da hovedfeltet bare lå 30 sekunder etter, men var ifølge mannen selv nøye planlagt før starten på den femte etappen.

– Jeg går i brudd som planlagt, angriper ut av byen ved passering her som planlagt, blir hentet av feltet litt før bakken, som ikke var planlagt, sier Breen til procycling.no – før han bringes opp på podiet, kåret til etappens mest offensive rytter.

Nordmannen startet dagen med frie tøyler, da sammenlagtambisjonene i Tour des Fjords ble knust under vekten av det mektige Røldalsfjellet på 3. etappe fredag. Breen var dermed en av de første til å angripe søndag førmiddag like etter startskuddet på Hinna Park utenfor Stavanger.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Foto: Einar Oliver Landa

Foto: Einar Oliver Landa

Breen kommer av gårde med Brad Evans (Drapac Pro Cycling), Audun Brekke Fløtten (Ringeriks-Kraft), Kasper Asgreen (Vital Pro Veloconcept), Carl Fredrik Hagen (Sparebanken Sør), Åsmund Løvik (Team FixIT.no) og Karel Hnik (VERVA ActiveJet). Noe mer en tre minutter ble de dog ikke forunt, da Breens gamle venner i Joker-Byggtorget tok kommando i hovedfeltet for å kultivere Kristoffer Halvorsen sjanser inn mot spurten i Stavanger.

Andre gang over Sørmarkbakken er Breen alene i tet, men like før den tredje spises han opp av et frådende hovedfelt, stadig anført av Joker og Katusha.

– Jeg har ikke særlig med å kjøre med på slutten. Hadde jeg blitt hentet en kilometer senere, så hadde jeg hatt en bra posisjon inn i bakken og kunne kanskje bite meg med over. Men nå ble det litt for tøft, sier Breen – belønnet med rittets laksetrøye.

Den 26 år gamle rouleuren er høyaktuell for det norske VM-laget i Qatar. Etter å ha kjørt Arctic Race i kjølvannet av Tour de France-debut, merker Breen at kroppen begynner å hente seg inn etter sommerens prøvelser i Frankrike.

– Det jeg har slitt med i det siste er det råe akselerasjonene i korte perioder. Med tanke på jobben jeg skal gjøre i VM, så tenker jeg kroppen fungerer bra og at jeg kunne holdt ut lenge. For det tempoet jeg kjører de siste fem milene i dag, det kan jeg kjøre i ti mil til, sier Breen.

Tagget med: , ,

Les også disse