(procycling.no): Den 13.etappen i årets Vuelta a España var også den lengste. 213 småkuperte kilometere fra Bilbao til Urdax-Dantxarinea ventet rytterne, og løypeprofilen hadde brudd skrevet over hele seg.
Vegard Stake Laengen (IAM) kom seg med i et tolvmannsbrudd, som ikke inneholdt noen farlige ryttere i sammendraget. Dermed satte hovedfeltet seg tidlig opp, og utbryterne fikk fort mange minutter.
30 kilometer før mål begynte angrepene i bruddet, og Asker-gutten var blant dem som var mest aktive. Et realt magedrag sørget for at gruppen ble halvert, og da benyttet Lampre-rytteren Valerio Conti sjansen. Han seg i fra bruddkameratene, og kjørte et enormt soloritt på de siste 20 kilometerne. Gruppen til Laengen hadde ingen sjanse på å hente italieneren, som kjørte meget godt.
Omtrent minuttet foran de fem jagende rytterne, syklet Conti inn til en meget habil seier. Dette var italienerens andre seier i karrieren, men hans første på det øverste nivået.
I spurten bak prøvde Laengen seg, men kom til kort i kamp om en podieplassering. Likevel kom han inn til en bra femteplass, hans nest beste resultat i en Grand Tour, etter tempoetappen i Giro d’Italia tidligere i år.
Det var Danilo Wyss (BMC) som spurtet best i femmannsgruppen til Laengen, og tok andreplassen. Også Sergey Lagutin (Katusha) og Michael Gogl (Tinkoff) kom foran nordmannen, på henholdsvis tredje- og fjerdeplass.
Hovedfeltet hadde en veldig rolig dag på jobb, og lot bruddet få en meget stor luke. Movistar satte et relativt rolig tempo i front av feltet, og var til slutt hele 33:54 bak den italienske 23-åringen. Valverde kom først over streken til en 13.plass, og fikk da tre spurtpoeng. Han økte dermed ledelsen i poengkonkurransen.
Se resultater under bildet.

OFFENSIV IGJEN: Vegard Stake Laengen var igjen på offensiven, og ble nummer fem på fredagens etappe. Her er han avbildet med bruddkamerat og tidligere etappevinner, Sergey Lagutin. Foto: Tim De Waele