ANGRIP, ANGRIP, ANGRIP! Greg Van Avermaet er avbildet under årets Milano-Sanremo. Han angrep mot slutten, men tok ingen topplassering. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Van Avermaet: – Det ultimate målet

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 17.09.15 13:18

Hva holder han høyere enn Sanremo, Roubaix og Liège?

Greg Van Avermaet har vunnet etapper i både vueltaen og Tour de France.

Tross iherdige forsøk står han foreløpig uten større triumfer enn Paris-Tours-seieren fra 2011 i endagsrittene.

I år ble han tredjemann i Flandern og Roubaix, nummer fem i Amstel Gold Race og to i Strade Bianche. Men han vant også den klassikerlikende etappe 13 mot Rodez i årets tour.

Rittet som betyr mest
Nå nevnes han blant favorittene til VM-tittelen. Da må i så fall han og Philippe Gilbert samarbeide bedre enn de maktet under GP Quebec nylig.

For 30-åringen fra Lokeren er en VM-tittel noe han ønsker seg mer enn alt annet.

– Å vinne en storklassiker som San Remo, Roubaix, Liège eller VM har alltid vært mitt hovedmål. Når en klassikerrytter oppnår dette, har han plutselig en bra karriere bak seg.

– For meg er VM-tittelen aller mest spesiell, fordi man tar med seg en trøye inn i sesongen etter og konkurrerer i den. For en endagsrytter som meg, er VM det ultimate målet, avslører han overfor cyclingnews.com.

Skremmende sterkt lag
Van Avermaet er flankert av lagkompisen Gilbert og Tom Boonen i Richmond. Med seg har de også Iljo Keisse, Nikolas Maes, Stijn Vandenbergh, Sep Vanmarcke, Jens Keukeleire og Tiesj Benoot.

Som vanlig syder det altså av sterke hjelperyttere og klassikerkløkt i den belgiske leiren, i tillegg til en liten håndfull kapteiner.

– Vi hadde tre kapteiner i fjor og. Jeg synes det fungerte ganske bra. Vi maktet ikke å vinne løpet, men vi var alle tre med der framme.

Van Avermaet ble fem i fjor, Gilbert fulgte to plasser bak – mens Boonen ble sittende i en gruppe som kom inn over minuttet bak vinneren i Ponferrada.

Det peker kanskje også litt i favør av belgiernes problem, men selvsagt skal man ikke avskrive ett av sykkelverdenens aller beste landslag foran mesterskapet i USA.

En dag må det jo lykkes, også for Van Avermaet.

– Det blir nok litt det samme for oss i år. Vi har så mange gode ryttere i Belgia, så det er vanskelig å velge den ene lederen. Det er nesten alltid en fordel at vi nå har flere kort å spille på. Jeg tror det vil slå ut positivt for oss.