TILBAKE: Damiano Cunego elsker Amstel Gold Race. Også i år får han sykle rittet han vant i 2008. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Tidligere vinnere til klassiker

Anders Lindstrøm
Tips meg

Publisert 23.02.15 18:00

Også Boasson Hagens lag får plass.

Edvald Boasson Hagens MTN-Qhubeka forsetter å dra inn wildcard til store ritt.

Mandag ble det klart at det afrikanske laget får sykle Amstel Gold Race 19. april.

I tillegg til Boasson Hagens lag får også CCC Polkowice Sprandi, Nippo-Vini Fantini, Bardiani og danske CULT Energy invitasjon.

Cunego gleder seg
Begge de to førstnevnte lagene har tidligere vinnere i troppen. Davide Rebellin vant rittet i 2004, mens Stefan Schumacher vant i 2007. Duoen sykler i dag for CCC.

«Den lille prinsen» Damiano Cunego vant rittet i 2008, men 33-åringen er ikke den rytteren han en gang var. Likevel ser han frem til det nederlandske storrittet.

– Jeg er virkelig glad for at jeg og laget får denne muligheten, sier Cunego.

– Jeg ønsker å være i så god form som mulig, for dette rittet hører til i hjertet mitt.

Dansker til start
Danske CULT Energy har satset tungt før denne sesongen, og til tross for at lagets sykler nylig ble stjålet i Haut Var, er danskene i ferd med å bli et lag som skaffer seg fine invitasjoner.

– Det er et privilegium og en ære å bli valgt til å delta i årets Amstel Gold Race, sier sportsdirektør Michael Skelde.

– Det er en anerkjennelse fra arrangøren overfor oss, og vi gleder oss til å være del av en av de største klassikerne i løpet av sesongen.

Til tross for at de er relativt små i forhold til verdens største sykkellag, kommer ikke CULT til Nederland bare for å delta.

– Jeg tror Fabian Wegmann har mulighet til å komme 10. Det vil være vårt mål, i tillegg til å være offensive. Vi har også en ung og talentfull Rasmus Guldhamer i laget, og Amstel Gold Race kommer til å være et ritt for ham i fremtiden. Jeg tror virkelig han har talentet og styrken til å kjempe om seieren om noen få år.

Fra før er det klart at Wanty-Groupe Gobert, Topsport Vlaanderen og Team Rompoot sykler i rittet, i tillegg til alle 17 WorldTour-lag.