HELL OG UHELL: Anita Yvonne ble møtt av både hell og uhell under Berlin 6-dagers. Her kjører hun seiersrunden etter at hun vant Derny-øvelsen. Foto: Berlin Sechstagerennen

Stenberg: – Jeg var nære å vinne sammenlagt

Publisert 3.02.16 17:00

Uhell ødela for Anita Yvonne Stenberg under Berlin 6-dagers.

Anita Yvonne Stenberg kunne tatt sin første internasjonale sammenlagtseier på velodromen under Berlin 6-dagers, men på grunn av et uhell syklet den norske banespesialisten inn til nok en andreplass.

– Jeg vil si jeg er fornøyd. Målet var å få en seier, og å bli topp tre sammenlagt, sier Stenberg til procycling.no.

23-åringen legger ikke skjul på at plasseringen kunne vært annerledes.

– Jeg var nære å vinne sammenlagt etter den andre dagen, men jeg ble distrahert på eliminasjonen på dag tre.

– Hva skjedde?

– Man sykler veldig tett i eliminasjon. Noen syklet rett inn i skoen min, så både skoen og skinnet på siden revnet opp. Jeg ble veldig distrahert, og begynte å tenke på skoen. Da havnet jeg bak i feltet, fikk dårlig tid og det var en halv omgang til nestemann ble tatt ut. Jeg rakk aldri å komme rundt og og ble tatt ut som nummer åtte.

– Det var ganske dårlig for å si det sånn, oppsummerer Stenberg.

Syklet inn til seier
Stenberg innfridde to av målene hun hadde satt seg før helgen. Hun syklet inn til seier på disiplinen derny, hvor man sykler bak scooter.

– Jeg er storfornøyd med at jeg vant der. Jeg vant både kvalifikasjonsheatet mitt og finalen. Det var gøy å endelig få en etappeseier.

– Hvor langt unna var du din første sammenlagtseier?

– Jeg ledet med ett poeng, på hun polske som vant sammenlagt, men etter at jeg bommet på eliminasjonen og hun vant skilte det åtte poeng mellom oss. Hun skulle ha kjørt dårlig på det siste løpet hvis jeg skulle klart å vinne. Seieren glapp etter eliminasjonen, og målet mitt var å beholde andreplassen.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

DERNY: Anita Yvonne Stenberg under Derny-øvelsen. Foto: Berliner Sechstagerennen

DERNY: Anita Yvonne Stenberg under Derny-øvelsen. Foto: Berliner Sechstagerennen

– Hva mangler for å vinne sammenlagt?

– Jeg vil si at styrken er der, det er nok bare det siste og den taktiske biten som mangler. Jeg må pushe meg til det aller ytterste. Før har målet mitt alltid vært nummer tre, nå er det mentalt ok å bli nummer to, men jeg må innstille meg på at det ikke er greit lenger. Jeg skal bli nummer én, det er et mål jeg vil innfri, svarer en bestemt Stenberg.

Stenberg legger ikke skjul på at hele opplevelsen av å sykle Berlin 6-dagers var spesielt.

–  Det er stort. Det er ikke en eneste plass som er ledig der, alle sammen er helt med, de synes det er så gøy. De jubler, og det er virkelig stor stemning. Det er noe for seg selv. Det er en sal som er spekket med publikum som roper, skriker og heier. Min gamle kjørelærer var også der nede å så på, det var veldig gøy.

Polske Malgorzata Wojtyra vant omnium sammenlagt foran Stenberg og tsjekkiske Jarmila Machacova.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

VIL VINNE: Den norske banesyklisten har amibsjoner om å ta sin første sammenlagtseier i løpet av 2016. Foto: Berliner Sechstagerennen

VIL VINNE: Den norske banesyklisten har amibsjoner om å ta sin første sammenlagtseier i løpet av 2016. Foto: Berliner Sechstagerennen

NM med fire seniorer
12. til 14. februar arrangeres bane-NM i Odense, og det ser ut til å bli et NM med kun fire seniorer påmeldt i kvinneklassen.

23-åringen tror samhold er grunnen til at det er så få som tar turen til Odense i midten av februar.

– Jeg tror det er vanskelig for de å komme til Odense, fordi det er mange klubber som ikke støtter opp om det og det blir ikke en felles tur. Mange mangler nok en gjeng å dra med. Det har jo vært en god del samlinger, men jeg tror det må være noen som drar i gang en gjeng, slik at det blir felles transport og et hyggelig opphold.

– Noen er nok også redde fordi det er et NM og det er på bane, men man må ikke tenke på at det er et mesterskap. Det er bare trening, og for gøy, mener Stenberg.

I kvinner senior er Josefine Hansen, Tone Hatteland Lima, Marie Ommundsen og Anita Yvonne Stenberg påmeldt.

– Målet er å ta storeslem og å vinne alt. Det skal kjempes, det kan alltid komme noen overraskelser og det så vi også i fjor, avlutter Stenberg og sikter til Josefine Hansen som slo hun i sprint i fjor.