USIKKER FREMTID: Bryan Coquard fikk ødelagt mye av sesongplanen da Europcar ikke fikk WorldTour-lisens. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Spurttalent frykter for fremtiden

Anders Lindstrøm
Tips meg

Publisert 14.12.14 16:55

– Det endrer alt, sier 22-åringen.

Bryan Coquard er i villrede etter at Europcar ikke ble tildelt WorldTour-lisens.

Den talentfulle franskmannen hadde planlagt å sykle både Giro d’Italia og Tour de France neste sesong, men nå ser det stygt ut for mannen som har slått seg inn i spurteliten de siste årene.

Dropper trolig VM
– Det er en reell smell. Det er tøft å takle og endrer alt, sier 22-åringen til L’Équipe.

– Jeg hadde planlagt et rittprogram som innebar å sykle de største rittene denne sesongen, men nå er alt usikkert. Jeg skulle starte sesongen i Tour Down Under, men nå har jeg ikke noe valg og starter i Etoile de Bessèges.

Les også: Europcar-ryttere fristilles av sjefen

Etter Tour Down Under skulle Coquard sykle bane-VM på hjemmebane i februar. Nå tviler spurtkanonen at det blir noe bane-VM på ham, selv om han fortsatt drømmer om OL-medalje i Rio.

Sponsoren trekker seg
Han ønsket også å sykle årets Giro d’Italia i tillegg til touren, men tror ikke det blir en realitet lenger.

– Jeg er redd for at jeg ikke får syklet en annen Grand Tour enn Tour de France. Det er synd.

Coquards kontrakt går ut etter årets sesong. Etter å ha vist seg frem som en av de bedre spurterne i årets Tour de France, er det flust av interessenter.

Europcar trekker seg i tillegg som hovedsponsor for Europcar etter neste sesong. Det bidrar til å øke usikkerheten rundt franskmannens fremtid.

– Jeg er redd for at laget kommer til å legges ned. Det gjør at jeg blir tvunget til å tenke på fremtiden min. Jeg har mottatt mange tilbud, og jeg føler jeg burde sjekke dem nærmere. Inntil videre stoler jeg på Jean-René (Bernaudeau, Europcar-sjef) og håper at han finner en løsning slik at laget også eksisterer i 2016.