2014 ble året da Rafal Majka endelig begynte å komme seg først over målstreken på sykkelen.
Polakken imponerte stort med sjetteplass sammenlagt i Giro d’Italia, før han motvillig ble hentet inn til Tikoff-Saxos Tour de France-lag i siste liten.
Ettersom Roman Kreuziger ble fjernet fra mannskapet på grunn av mistenkelige blodverdier fra en test i 2013, måtte Majka stille opp som lagets sistemann. Det angret verken 25-åringen eller lagledelsen med Bjarne Riis i spissen på i etterkant.
To imponerende etappeseiere i touren og klatretrøye på Champs-Élysées ble fulgt opp av to nye etappetriumfer og sammenlagtseier på hjemmebane i Tour de Pologne.
– Eneste som manglet
– Jeg er veldig fornøyd med sesongen min. Jeg har klart meg bra tidligere også, jobbet godt for laget og levert noen gode resultater. Men nå har jeg begynt å vinne, og det var det eneste som manglet i årene før. Laget har støttet meg og jeg klarte å heve meg, poengterer Majka ifølge nettstedet Cycling Central.
Allerede i august var sesongen over for polakken, som hadde et knalltøft rittprogram helt fra sesongåpningen i Volta ao Algarve i februar.
Majka tror det var viktig å korte ned sesongen etter to harde treukersritt, særlig med tanke på å fortsette utviklingen.
– Jeg måtte hvile og hente meg inn igjen. Jeg har trent to-tre timer om dagen for å holde meg sterk, og når laget samles på Gran Canaria begynner forberedelsene mine til 2015, sier han.
(artikkelen fortsetter under bildett)

KLATREKONGEN: Rafal Majka kapret både etappeseiere og polkadotten i et Tour de France der han egentlig ikke skulle være med. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
Tenker større
En framgangsrik sesong til tross, Rafal Majka har større ambisjoner enn å vinne ritt som Tour de Pologne. Han må regne med å spille annenfiolin på laget bak kaptein Alberto Contador, men ser også for seg at han kan sykle flere klassikere framover.
Tredjeplassen fra Il Lombardia i 2013 sier sitt om potensialet.
– Jeg må fortsatt jobbe med flere viktige ting hvis jeg skal bli enda sterkere i de store etapperittene. I løpet av vinteren skal jeg konsentrere meg mye om tempo. Både laget og jeg vet at det ennå er ganske mange sekunder å hente for meg der.
– Jeg er veldig motivert og deler det høye ambisjonsnivået med laget. Vi ønsker å prestere godt i 2015, og kanskje skal jeg forsøke meg i noen av klassikerne i framtida, avslutter Majka.