SATTE ALLE PÅ PLASS: Team Joker med Truls Engen Korsæth (fra venstre), Odd Christian Eiking og Anders Skaarseth var utilnærmelige i U23-rittet i de krevende løypene på Lillehammer. Foto: Even Emberland, procycling.no

Slik overrumplet de alle

Even Emberland
Tips meg

Publisert 21.06.15 20:48

- Det scenarioet hadde jeg aldri sett for meg.

LILLEHAMMER (procycling.no): Juniorklassen satte standarden i Lillehammer sentrum da de sprengte feltet og bare hadde 16 ryttere igjen i teten etter snaut tre mil.

I U23-klassen gikk Team Joker hardere til verks, og etter gruspartiet på den andre runden satt det bare tre ryttere igjen i front. Alle fra det blåkledde laget. Det var starten på det som ble en maktdemonstrasjon i NM-løypene.

– Daniel satte en sinnssyk fart inne i sentrum, og på gruspartiet tok Truls og Anders over og kjørte tempo. Jeg satt i tredjeposisjon og følte at det gikk mer enn fort nok, og plutselig sprakk det helt, sier Odd Christian Eiking til procycling.no etter målgang.

Oscar Landa (Coop-Øster Hus) ble også kjørt av, men han støtet seg opp til trioen på flat før utforkjøringa startet, etter drøyt 25 kilometer av det snaut 14 mil lange rittet.

– Jeg var helt på grensa, men jeg var jo nødt til å gå etter. Noen måtte ta ansvar, vi kunne jo ikke la tre fra Joker gå alene, forteller 21-åringen.

– Ikke et sjokk, men ekstremt overraskende 
Men Landa skjønte raskt at han ikke hadde noe å stille opp med og satt på bakhjulene til de tre konkurrentene og krysset fingrene for at de ble kjørt inn.

– Jeg følte at jeg var feil mann til å sitte der, for jeg sleit noe voldsomt. Men det er bare til å ta av seg hatten for det Joker gjorde i dag. De er rå i ei sånn løype. Det kom ikke som et sjokk at de skulle dominere rittet, men det var ekstremt overraskende at jeg skulle sitte alene med tre av dem i front så tidlig. Det scenarioet hadde jeg aldri sett for meg, sier Landa.

Fra de var løs og helt til målstreken var det Joker-show på hjemmebane for både Truls Engen Korsæth og Anders Skaarseth. Begge har vokst opp og bor omtrent i NM-løypa. Men det var likevel Odd Christian Eiking som var sterkest av trioen, og derfor ble gitt seieren da de kom samlet til mål.

Her finner du komplett resultatlista fra U23-rittet (ekstern lenke).

(Artikkelen fortsetter under bildet)

PARADEMARSJ: Team Joker tok trippelseier. Odd-Christian Eiking foran Truls Engen Korsæth (til høyre) og Anders Skaarseth under U23-NM, søndag. FOTO: Kjell Vollan, Gudbrandsdølen Dagningen

PARADEMARSJ: Team Joker tok trippelseier. Odd-Christian Eiking foran Truls Engen Korsæth (til høyre) og Anders Skaarseth under U23-NM, søndag. Foto: Kjell Vollan, Gudbrandsdølen Dagningen

Sportsdirektøren redd overivrighet
Alle tre er tydelige på at scenarioet Landa beskriver som sensasjonelt ikke var planlagt, de ville bare sette fart gjennom og ut av sentrum.

– Vi tenkte egentlig ikke å kjøre full gass som vi gjorde, men så snudde vi oss etter gruspartiet hvor vi kjørte fort og så at det var en del sprekker, og plutselig var vi bare fire, sier Anders Skaarseth til procycling.no.

Sportsdirektør Gino Van Oudenhove var tidlig etter at trioen dannet bruddet med Landa redd for at de var overivrige, men han slo seg raskt til ro med at det ville fungere.

– Jeg var helt sikker på at det var avgjort at de kom til å holde unna da det var én liten runde (og to store runder, journ. anm.) igjen. De kjørte så bra sammen samtidig som de gjorde det kontrollert.

– Da Landa måtte slippe var det ikke mye spenning igjen, og det understrekte en fin lagprestasjon at de kom samlet over mål, sier Van Oudenhove til procycling.no.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Foto: Even Emberland, procycling.no

AVGJORT I NABOSTRØKET: Anders Skaarseth har VIP-vegen som nabo. Der falt avgjørelsen i U23-rittet da Oscar Landa mistet kontakten med Joker-trioen og avstanden ned til forfølgerne bare økte fra de syklet opp bakken første gang. Her fra trening dagen før U23-rittet. Foto: Even Emberland, procycling.no

– Det var litt kritisk
Sølvmedaljør Truls Engen Korsæth var ikke like trygg like tidlig på at det kom til å gå hele veien. Først var han litt skeptisk til forsøket.

– Vi visste på forhånd at løypa passet best til Sindre (Lunke), Odd og Anders, og da vi plutselig satt med to av dem i brudd så tidlig, så var det litt kritisk med tanke på om det ikke hadde gått. Da ville det vært mye krefter brent for dem liten nytte, forklarer Korsæth.

– Hvordan påvirket det måten du kjørte på i bruddet?

– Selvfølgelig jobbet jeg litt ekstra for at de to andre skulle få spare litt mer krefter enn om vi hadde delt jobben helt likt. Det var ingen tvil om at det måtte bli sånn, og det var vår beste sjanse til å holde unna. Og det løste seg jo greit til slutt, smiler lillehamringen.

Tungt på den lengste runden
Etter at de startet på den lengste runden hvor VIP-vegen (2,3 kilometer à 9 prosent) også sto på menyen, og Landa måtte slippe trioen, bare økte avstanden ned til forfølgerne. Over målstreken var det nesten fire minutter til fjerdeplasserte Kristian Aasvold (Sparebanken Sør).

– Jeg vet ikke om vi ikke hadde blitt hentet uansett, men det hadde nok blitt mer spennende om samarbeidet bak var bedre.

– Jeg forsto det sånn at lagene som kjørte ikke klarte å jobbe bra sammen, og da ble umulig. Det de tre gjorde i front var vanvittig imponerende. Det gikk jevnt hardt hele veien for meg, og jeg skjønte tidlig at jeg kom til å miste dem opp VIP-vegen, forklarer Landa.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Foto: Coop-Øster Hus

TUNGT: Oscar Landa (til venstre) fikk det tøft i U23-rittet på hjul til trioen fra Team Joker. 21-åringen kom til NM et godt stykke unna toppform etter å ha fått oppkjøringa til mesterskapet ødelagt av sykdom. Foto: Coop-Øster Hus

For der veien slynget seg forbi Lysgårdsbakkene angrep først Eiking rogalendingen, og etter hvert fulgte de to andre etter.

– Det var sinnssykt gøy å gjøre det på en sånn måte fra start til mål. Alt stemte for oss underveis, og vi bare malte på. Da er det kult at vi også fikk trippelseieren og kom sammen til mål, smiler vinneren.

Neste søndag er det nye muligheter i NM-løypene på Lillehammer. Da heves nivået betraktelig med Alexander Kristoff, Edvald Boasson Hagen og Lars Petter Nordhaug i spissen for alle proffene og de som var for gamle for U23-rittet på start.

– Det blir et helt annet ritt med mange flere som holder et veldig høyt nivå. Men vi må prøve igjen og håper å bite fra oss så godt som mulig, men det fungerer neppe å sende tre menn ut i et firemannsbrudd etter to mil, smiler sportsdirektør Van Oudenhove.

Norgesmesterskapet fortsetter tirsdag med lagtempo for kvinner, menn junior og menn senior. Det følger du direkte på procycling.no.