Startfeltet så fryktinngytende ut på papiret, men det var den mindre profilerte Lotto-rytteren Sean De Bie som stakk av med seieren i sykkelkrossrittet «Boonen and Friends» denne helga.
Belgieren kom seg først til mål foran Maarten Wynants (Lotto NL-Jumbo) og Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen).
Tidligere verdensmester i sykkelkross, Zdenek Stybar, fikk tidshandikap fra start. Tsjekkeren måtte vente et halvminutt lenger før han kunne begynne, og ble nummer seks til slutt.
En rekke stjerner fra landeveissykling stilte i veldedighetsrittet. Blant disse kunne vi finne André Greipel, Marcel Kittel, Michal Kwiatkowski og Niki Terpstra.
Men det var tydelig at ikke alle var like komfortable med underlaget langs sandstrendene i Mol. Rundt 50 ryttere stilte i den uhøytidlige konkurransen.
Tom Boonen var imdlertid ikke med selv i det sjette utgaven av det årlige showrittet. Han må fortsatt vente en stund før han er friskmeldt etter hodeskaden fra Abu Dhabi Tour.
Les mer: Boonen på vei tilbake
Det ble også arrangert en konkurranse for tidligere syklister. Den ble vunnet av Geert Wellens.
Se bildegalleriet under for noen egne inntrykk av innsatsen til Boonens venner.
- HURTIGTOG: André Greipel er tydeligvis også rask til fots. Fra starten av rittet. Foto: LC (©TDWSport.com)
- I VANNKANTEN: Jens Keukeleire. Foto: LC (©TDWSport.com)
- KOM ALDRI HELT TIL FRONT: Zdenek Stybar. Foto: LC (©TDWSport.com)
- TERPET TEKNIKK: Niki Terpstra gjorde seg ikke bort, men var heller ikke blant de beste. Foto: LC (©TDWSport.com)
- TILSKUER: Tom Boonen, her sammen med Michal Kwiatkowski. Foto: LC (©TDWSport.com)
- MED GODT HUMØR: Katjusja-klare Jurgen van den Broeck. Foto: LC (©TDWSport.com)
- UVANTE UTFORDRINGER: Ikke alle klarte å holde seg på sykkelen gjennom rittet. Her Julien Vermote. Foto: LC (©TDWSport.com)
- GAMMEL MORO: Den tidligere storspurteren Tom Steels tilhørte de mindre trente deltakerne. Foto: LC (©TDWSport.com)
- VINNEREN: Lotto Soudals Sean De Bie. Foto: LC (©TDWSport.com)








