ÅPNER BUTIKK: Andy Schleck blir i sykkelsporten og åpner nå en sykkelbutikk. Foto: Tim De Waele/©TDWSport.com

Schleck vil vinne Tour de France igjen

Even Emberland
Tips meg

Publisert 3.07.14 14:06

- Jeg er en fighter.

Andy Schleck kjørte seg inn i mange sykkelfans’ hjerter da han tidlig i 20-årene klatret lekende lett opp de tøffeste fjellsidene i Giro d’Italia og Tour de France.

På merittlisten står seieren i Tour de France 2010 og andreplass både året før og året etter, i tillegg til monumentseier i Liège-Bastogne-Liège i 2009.

Fjellengelen
I Italia slo han gjennom som 21-åring i 2007 da han tok opp kampen med hjemmeheltene og klatret til andreplass i Giro d’Italia.

Fjellengelen fra Luxembourg var tilbake. 50 år etter at Charly Gaul herjet for storhertugdømmet med 500.000 innbyggere tok Andy Schleck sykkelverdenen med storm.

Men det skulle ikke vare. I Critérium du Dauphiné for to år siden pådro han seg brudd i bekkenet etter å ha veltet på tempoetappen.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

GJENNOMBRUDDET: I Giro d'Italia 2007 ble Andy Schleck andremann, slått av Danilo Di Luca, og han vant den hvite ungdomstrøya. Foto: Tim De Waele/©TDWSport.com

GJENNOMBRUDDET: I Giro d’Italia 2007 ble Andy Schleck andremann, slått av Danilo Di Luca, og han vant den hvite ungdomstrøya. Foto: Tim De Waele/©TDWSport.com

– Jeg vil sykle i teten igjen
Siden har 29-åringen aldri vært i nærheten av gammel storhet. Men han gir ikke opp.

– Drømmen er å vinne Tour de France igjen og stå på podiet i Paris med den gule trøya. Jeg kunne lagt opp i morgen og vært fornøyd med karrieren min, men det vil jeg ikke. Jeg vil være del av feltet og sykle i teten igjen, sier Schleck til dansk TV 2.

Veien dit innebærer årets Tour de France. Der skal han forsøke å hjelpe storebror Fränk og Haimar Zubeldia til en topp ti-plassering sammenlagt.

– Jeg har også personlige ambisjoner, men de holder jeg for meg selv, smiler han.

Det er uansett en optimistisk luxembourger som stiller til start i Leeds lørdag. Og kanskje, bare kanskje, får publikum se glimt av klatreegenskapene som gjorde ham til en av verdens beste sammenlagtryttere i Alpene eller Pyreneene.

– Jeg har funnet tilbake troen på meg selv som rytter. Jeg er en fighter og vil hevde meg.