TOPP TI: Emilie Moberg ble nummer 37 på VM-fellesstarten i Richmond 2015, i år har hun høyere ambisjoner. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Moberg: – Det er et råflott mål

Publisert 6.01.16 16:44

Emilie Moberg trekker frem VM i Qatar som sitt viktigste ritt i 2016.

Etter to UCI-seiere og karrierens første podiumsplassering i et verdenscupritt, kan Emilie Moberg fortelle til procycling.no at hun har ambisjoner om å stå på toppen av pallen også i 2016.

– Målsettingen min for denne sesongen er å vinne et UCI-ritt igjen. I tillegg vil jeg lykkes i et av WorldTour-rittene med en podiumplassering. Jeg håper også på å se utvikling i hele laget, mest for de norske selvfølgelig.

– Jeg tror på en stor utvikling for de norske fordi jeg har sett at mange av lagvenninnene har trent bra og utviklet seg så langt i vinter, melder Moberg til procycling.no.

– Beste sesongen jeg har hatt
Moberg ble nummer tre under verdenscuprittet, Sparkassen Giro, i Tyskland, vant to etapper i det tjekkiske etapperittet Tour de Feminin og avsluttet Ladies Tour of Norway med å bli nummer tre på den siste etappen.

– Hvordan vil du selv oppsummere sesongen 2015?

– For min egen del var det veldig gøy å vinne to UCI-seiere og å sykle inn til podiumplassering i verdenscup for første gang. Det er den beste sesongen jeg har hatt så langt. Jeg er fornøyd med hvordan jeg har utviklet meg fysisk og at jeg har blitt tøff nok i spurtene. Jeg har forbedret meg på avslutningene, svarer 24-åringen.

– Det har også vært en veldig bra sesong for laget, med blant annet storeslem under NM. Det har vært bra stemning innad i laget stort sett hele året.

Under VM i Richmond ble gjorde Moberg karrierebeste i et mesterskap da hun ble nummer 37.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

VM: Emilie Moberg krysser mållinjen under VM i Richmond. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

VM: Emilie Moberg krysser mållinjen under VM i Richmond. Foto: Terje Pedersen / NTB Scanpix

– Når jeg ser tilbake på VM er jeg veldig fornøyd med hvordan jeg kjørte fellesstarten. Selv om jeg ikke innfridde eget resultatmål, har jeg aldri vært så nærme vinneren før i tid. Det er motiverende. Da det var tre kilometer igjen til mål satt jeg fortsatt med vinneren, og det har jeg ikke opplevd før, sier en fornøyd Moberg som tilslutt ble nummer 23 i Wolrdcup-rankingen.

Ser frem til nytt VM
Moberg legger ikke skjul på at hun ser frem til et nytt VM i 2016, som arrangeres i Qatar med flate og vindutsatte løyper.

– Jeg har fokus mot Qatar i 2016. Jeg må utvikle kjørestyrken på flatene, det er viktig der nede. Det er tøffe løyper i Qatar, jeg har jo kjørt ritt der før. Det er ikke bare bare for en spurter å sitte med inn til mål, man må kjempe for å være med og henge med på rulla i sidevinden der.

– Hva er målet ditt i VM?

– Topp ti. Det er et råflott mål, men med riktig utvikling mener jeg det er realistisk.

Jobben mot VM i Qatar er allerede godt i gang for den norske proffsyklisten.

– Jeg har trent bra i høst. Det var en litt stressende periode i desember med skole og eksamen, men jeg har trent bra i julen og reiser til Spania i morgen, sier Moberg.

– Hva gjør du annerledes i treningen i vinter for å heve deg i 2016?

– Det går mye i det sammen, men jeg gjør et par ting annerledes. Jeg har kuttet ut et par ting, og har mer fokus på andre former. Vi har en plan på det, og det blir godt å komme til Spania for å sykle mer, avslutter Moberg til procycling.no.

Hitec-rytteren sesongdebuterer i Ladies Tour of Qatar 2. til 5. februar.