HØYDEPUNKT: Thibaut Pinots seier på Alpe d'Huez i Tour de France ble FDJ-lagets store opptur i det som var en middels sesong ifølge Marc Madiot. AFP PHOTO / ERIC FEFERBERG

Madiot: Vi hadde en middels sesong

Espen J. Lee
Tips meg @espenjlee

Publisert 9.11.15 16:37

FDJ-sjefen reddet av Thibaut Pinot.

– FDJ-lagets sesong har vært middels, reddet i stor grad av Thibaut Pinot, sier den rutinerte manageren til Cyclingpro.net.

Det franske laget kan vise til 15 seirer, den verste totalen siden 2001 og godt under rekordåret 2013 (33). Madiot må likevel være fornøyd med Thibaut Pinot, som avsluttet sesongen med en sterk tredjeplass i Giro di Lombardia og en tiendeplass på UCIs WorldTour-ranking. Pinot vant kongeetappene i Tour de France, Tour de Suisse og Tour de Romandie.

– Thibaut har vist stor kapasitet og gjort god fremgang. Dette var antagelig hans vanskeligste Tour de France, men har kom tilbake etter mye motgang i første uke. Jeg var ikke overrasket at han angrep konstant i tredje uke, fordi han avslutter alltid Grand Tours sterkt og derfor vant han på Alpe d’Huez, sier Madiot.

Vichot syk, Démare må bli tøffere
Den franske sjefen kan imidlertid ikke være like fornøyd med klassikerdelen av laget. Arnaud Démare står med to seirer fra Belgia rundt. I 2014 hadde den spurtsterke franskmannen hele 15 triumfer.

– Jeg må si det har vært enkelte formildende omstendigheter. I Ardennerklassikerne var lederen vår, Arthur Vichot, dårlig og ble distansert tidlig. Faktisk har han vært syk i hele år. I de andre klassikerne har Arnaud Démare vært uheldig. Han kunne levert bra i Milano-Sanremo, hadde det ikke vært for et fall. I Flandern rundt fikk han mekaniske problemer, i Paris Roubaix en punktering. Hadde han gjort det bra i en av de tre, ville situasjonen sett annerledes ut.

– Arnaud må lære seg å være mindre snill med lagkameratene og jeg skal hjelpe han med det. Det er nødvendig fra starten av neste sesong at man finner en annen dynamikk og mental tilnærming. Fysikken hans er ikke en bekymring. Testene viser at Arnaud var sterkere i 2015 enn i 2014. Dette er ikke et fysisk problem.

Madiot har gjort flere grep på overgangsmarkedet før sesongen 2016. Inn kommer blant andre Joker-duoen Daniel Hoelgaard, Odd Christian Eiking. Sammen med de andre FDJ-rytterne skal de to norske på treningssamling 18.november.