Memorial Philippe Van Coningsloo har vært et godt ritt for Team Coop de siste årene, med sjetteplass til Krister Hagen i 2016, og andreplass til Fredrik Strand Galta i 2015.
Årets utgave av rittet ble arrangert som en U25-utgave, noe som gjorde at Coop måtte klare seg uten nevnte Hagen, og deres største stjerne, August Jensen.
Som i lørdagens Heistse Pijl, var det kun én mann det skulle handle om for Coop. Der Jensen var den eneste som kom seg med i det avgjørende bruddet lørdag, var det Håkon Lunder Aalrust som inntok samme rolle søndag.
19-åringen syklet kun sitt tredje ritt for laget, etter at han gjorde unna debuten i Tour of Norway. Lunder Aalrust kom seg med i et brudd på 19 ryttere, som igjen ble hentet inn av en annen gruppe på 16 ryttere med tre kilometer igjen. Dermed ble rittet avgjort i en massespurt, hvor nordmannen var meget nære ved å gjøre det helt store. I en veldig jevn spurt kom han akkurat litt for sent fram, men endte likevel på en meget oppløftende fjerdeplass.
Yves Coolen vant rittet, foran Stijn de Boeck og Lamb Ross.
Coop-syklisten er inne i sin første sesong som senior, og har allerede markert seg med gode prestasjoner i norske og danske UCI-ritt. Lunder Aalrust skrev før sesongen kontrakt med Coop, etter å ha vært en fast innslag på juniorlandslaget de siste to årene. I Coop skulle han etter planen bli tatt opp som et fullverdig medlem av laget 1. juni, men han fikk altså allerede sjansen i Tour of Norway i midten av mai.