Reidar Borgersen tok sin andre norgesmestertittel på tempo torsdag kveld.
Joker-rytteren startet aller sist og viste seg raskt som den sterkeste. Ved 7,5 kilometer ledet han med ni sekunder på Bjørn Tore Hoem.
Derfra og inn var det egentlig bare en mann det handlet om. Borgersen, som også ble nasjonal tempomester i 2012, økte for hver kilometer.
Etter 38,5 kilometer og endt ritt, var han 1.12 raskere enn Team Sparebanken Sørs Bjørn Tore Hoem. Dermed tok også Reidar Borgersen hjem årets kongepokal i sykkel-NM.
Kampen om andreplassen ble langt mer spennende enn den om seieren. Lagkameratene Hoem og Andreas Vangstad kjempet nemlig en durabelig kamp om sølvet.
Til slutt var det altså Hoem som kunne juble for seier, men med minst mulig margin. Kun ett sekund skilte nemlig de to Sparebanken Sør-rytterne.
Dermed ble det bronse til Andreas Vangstad, en meget god prestasjon av unggutten som tidligere i år brakk kragebeinet.
Den sure fjerdeplassen gikk til Oskar Svendsen, som var 16 sekunder bak Vangstad.
Resultater:
1. Reidar Borgersen
2. Bjørn Tore Hoem +1.12
3. Andreas Vangstad +1.13
4. Oskar Svendsen +1.29
5. Amund Grøndahl Jansen +2.40