FRA FJELL TIL VELODROM: Jack Bobridge viste meget god form i Tour Down Under. Rekordjegeren ble til slutt beste klatrer. Foto: TDW Sport

Klatrekonge skal jakte på timesrekord

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 29.01.15 16:08

Årets første rekordforsøk nærmer seg.

Det er bare får dager igjen til Jack Bobridge, som førstemann i år, skal forsøke å forbedre timesrekorden på sykkel.

Rekordforsøket finner sted i Melbourne lørdag. Bobridge viste god form i Tour Down Under nylig, der han stakk av med etappeseieren på første dag og i tillegg vant klatretrøya.

25-åringen fra Team Budget Forklifts syklet også med ledertrøya i rittet i to dager, før han mistet den på etappen til Paracombe. Nå er konsentrasjonen uansett flyttet over på banesykling, og det å holde høy og jevn fart.

380 watt
Tempospesialisten har tilsynelatende god kontroll på hva som må til for å slå Matthias Brändles 51,852 kilometer på én klokketime. Bobridge mener selv han er så klar som han kan bli.

– Med tanke på det jeg veier for tida, må jeg tråkke minst 375-380 watt for å slå rekorden. Det hele handler om å spille på tallene, hvordan beina er og hvordan forholdene blir.

– Jeg vet at i de 52 minuttene jeg syklet på i det nasjonale tempomesterskapet, så hadde jeg 385 watt i snitt. Så det var en god indikasjon, og jeg har gjort mye siden da med Tour Down Under og litt mer trening, sier Bobridge til Ride Cycling Review.

– Det er selvsagt viktig at jeg har restituert meg og har gjort de riktige tingene i opptakten til lørdagen. Men det var en god indikasjon på hvor jeg står, selv om det er en stund siden.

Han er ikke bekymret for at belastningen under TDU ble for stor. Det til tross for at han måtte ta ut mye krefter for å sikre seg seier i klatrekonkurransen. Torsdag anser han seg som 90-95 prosent klar for rekordforsøket. Massasje og restitusjon skal ta seg av resten.

– Blir tøft
Bobridge ble nummer tre i det australske tempomesterskapet tidlig 8. januar. Der endte han bak vinner Richie Porte og mannen som skal forsøke seg på timesrekorden bare åtte dager etter ham selv, Tour Down Under-vinneren Rohan Dennis.

Søndag 8. februar dundrer Dennis løs med rekordforsøket sitt i Sveits.

(artikkelen fortsetter under bildet)

Foto: MG, TDWSport.com

TEMPOPALLEN i det australske mesterskapet på landevei 8. januar. Rohan Dennis, tempomester Richie Porte og Jack Bobridge. Sistnevnte ble slått med 19 sekunder av sølvvinner Dennis. Foto: MG, TDWSport.com

– Jeg har ingen kontroll på hva han kommer til å gjøre. Det jeg kan gjøre er å gi 100 prosent og håpe det er raskt nok til at han ikke slår det. Hvis jeg setter rekord på lørdag, og han slår den, er det bare å gratulere og ta av seg hatten. Det kommer til å bli tøft å sette rekord, også å slå den som gjelder nå, sier Jack Bobridge til Cyclingtips.

Han legger til at han håper på sol og varmt vær lørdag. Dersom det regner, vil luftfuktigheten gjøre det verre å få det aller beste ut av rekordforsøket.

Verdt å merke seg er det også at banen i Melbourne har virket rask de siste dagene. Flere australske rekorder er satt under det pågående nasjonale banemesterskapet.