Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Katusha forlater MPCC

Simon Zetlitz Nessler
Tips meg @tastasol

Publisert 23.02.16 21:54

Frykter konflikt med UCI.

Laget til Alexander Kristoff og Sven Erik Bystrøm forlater Movement Pour un Cyclisme Crédible (MPCC) på grunn av UCIs avgjørelse om å ikke suspendere laget, som kom til tross for at Luca Paolini og Eduard Vorganov testet positivt for henholdsvis kokain og meldonium innenfor de siste tolv månedene.

UCI valgte å ikke utestenge laget på grunn av Paolinis sak, som ble sett på som utenomsportslig.

Katusha skriver i en pressemelding at de mener deres medlemskap i MPCC nå havner i en konflikt med UCIs avgjørelse om å ikke suspendere det russiske laget. Da på grunn av at en eventuell utestengelse på grunn av medlemskapet i MPCC, vil sørge for at laget bryter regelen til UCI som krever at alle WorldTour-lag stiller i alle WorldTour-ritt (med mindre de da er suspendert av UCI selv).

I pressemeldingen skriver Katusha at det er den forståelsen at MPCC vil ilegge dem en suspensjon, til tross for avgjørelsen som UCI kom frem til.

– Team Katusha beklager standpunktet til MPCC, og spesielt at de nekter å tilpasse reglene til de obligatoriske UCI-reguleringene. Som en konsekvens av det har ikke Team Katusha noen annen mulighet enn å forlate MPCC med umiddelbar effekt.

Tidligere i dag, tirsdag, ble det også kjent at Orica-GreenEdge forlater bevegelsen.