DEBUTEN UNNAGJORT: Odd Christian Eiking kjører i disse dager siste første ritt for FDJ på Mallorca. Her avbildet under lagets treningssamling i Calpe. Foto: Nicolas Götz//FDJ

– Jeg trenger ikke være i toppform nå

Theis Magelssen
Tips meg @TheisMagelssen

Publisert 29.01.16 15:33

Odd Christian Eiking godt i gang med FDJ-debuten på Mallorca.

Under dag to av rittserien på Mallorca ble finalen preget av to nordmenn. For den tredje nordmannen i rittet, Odd Christian Eiking (FDJ), gikk det tyngre. Han trillet i mål på en 45. plass. Nesten fire minutter etter vinneren, Gianluca Brambilla (Etixx-QuickStep).

– Det var ikke helt som jeg hadde håpet på. Jeg satser på at det kommer til å gå lettere fremover, sier Eiking til procycling.no.

21-åringen måtte se tetgruppe forsvinne opp veien i det som var en kupert trasé, og han tror det vil bli tøft også under de to resterende Mallorca-rittene. Lørdag venter den antatt hardeste etappen i den fire dager lange rittserien på den spanske ferieøya.

– Det blir hardt å kjempe helt i toppen. Jeg er litt på gang, men jeg mangler endel på toppformen, forteller Eiking som ser på disse rittene som en god gjennomkjøring.

– Trent godt i vinter
Til tross for at formen ikke er helt på topp, er unggutten fornøyd med det treningsarbeidet han har gjort i vinter.

– Vinteren har gått veldig bra. Jeg har bygget en fin base nå, men mangler litt på formen, sier Eiking som påpeker at han ikke lar seg stresse av manglende form i sesongens første ritt.

– Planen er å ha en stigende formkurve gjennom hele vårsesongen. Jeg trenger ikke å være i toppform nå.

Etter Mallorca venter noen mindre ritt i Frankrike for askøyværingen. Her har han større forhåpninger.

– Jeg satser på at jeg er hakket bedre og satser på å kjempe om toppresultater, sier den tidligere Joker-rytteren før han videre forteller at toppformen skal komme i april.

En norsk klatrer

– Jeg skal gjøre alt jeg kan for å være så god som mulig i Ardenner-klassikerne. Det er et veldig høyt nivå der så jeg vet ikke helt hva jeg kan forvente av meg selv, sier Eiking som ikke har merket noe press på å prestere fra laget sin side i disse rittene. Det viktigste er å se og lære.

På kort sikt er det i Ardenner-klassikerne Eiking tror han vil gjøre det best. Men han vil ikke bli en rytter som kun kjemper i toppen i endagsritt.

– Jeg har lyst til å gjøre det godt i de fleste kuperte løp, ikke bare i Ardennene. Om et par år håper jeg at jeg kan kjempe i toppen i klassikerne og i ritt som Paris-Nice og Baskerland rundt.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Foto : Nicolas Götz//FDJ

TRIVES: Eiking (til høyre i bildet) har funnet seg til rette i FDJ. Foto : Nicolas Götz//FDJ

Lar seg ikke skremme av profflivet
Fredagens ritt på Mallorca var Eiking sitt andre ritt som proff. Han merker at det er et steg opp fra tiden i Team Joker.

– Jeg har kjørt mot WorldTour-lag i de norske rittene. Men her på Mallorca er det veldig mange gode ryttere. Jeg merker nivåforskjellen, sier Eiking.

Selv om han er en fersking i WorldTouren og i FDJ føler han seg allerede hjemme i sitt nye lag.

– Jeg har funnet roen her. Det er ikke noe stress. Jeg er veldig fornøyd med lagvalget, forteller Eiking som også begynner å få kontroll på språket.

– Nå er fransken min på et bra nivå. Jeg har ingen kommunikasjonsproblemer lenger, avslutter Eiking.