Den tredje runden i Norgescupen ble et fartsfylt ritt. 48 seniorjenter stilte til start og kun 20 av dem fikk passere mållinjen tilslutt. Noen brøt, andre ble tatt ut.
Sola skinte fra skyfri himmel, og det var god stemning langs den idylliske rundløypen.
Vita Heine fra Bergen CK fortsetter å imponere og tok sin andre seier i Norgescupen. Hun hadde full kontroll og kjørte offensivt hele veien.
CK Victoria stilte med ti jenter, og Tina Andreassen fra trønderklubben tok andreplassen.
Hitec stilte med tre jenter; Cecilie Gotaas Johnsen, Emilie Moberg og danske Julie Leth. Cecilie Gotaas Johnsen ble numme tre.
I en klasse for seg
Vita Heine viser en imponerende styrke på landeveien for tiden. Hun vant lørdagens tempo med hele 35 sekunder foran andremann Camilla Sørgjerd (CK Victoria), søndag vant hun igjen.
Kvinner senior syklet søndag åtte runder i en kupert og teknisk løype på tolv kilometer inne i Maridalen.
– Det var en spennende løype. Opp og ned, svinger og teknisk. Jeg hadde forventet at Hitec skulle finne på noe, gå i brudd for eksempel, men de var passive, avventende og defensive. De så mye på meg, sier Heine til procycling.no.
Tina Andreassen gikk i brudd, etterhvert kom Heine etter.
– Da Tina gikk i brudd, var det ingen fra Hitec som ville ta det igjen og jeg måtte igjen ta sakene i egne hender. Jeg ble litt overrasket over at jeg fikk kjøre uten at noen fra Hitec gikk etter, sier 29-åringen.
Da Heine kom opp til CK Victoria-rytteren, klarte hun å støte seg videre og den latviske bergenseren kom dermed alene til mål. 13 sekunder foran Tina Andreassen.
– Jeg er imponert over Tina i dag, hun kjørte sterkt og offensivt, sier den sterke rytteren fra Bergen CK.
To av tre
Heine har vunnet to av tre Norgescupritt denne sesongen, hun sykler i den gule ledertrøyen og fortsetter 29-åringen slik vil trøya bli hennes i midten av september.
– Jeg synes det er veldig kjekt å se min egen fremgang. Det er morsomt å se at de jeg så opp til før, de knuser jeg nå. Det synes jeg er litt gøy. Mange av de som skal være så sterke, er ikke så sterke som vi tror, sier Heine med bergenserdialekten sin.
29-åringen mener også at flere av de mindre klubbene burde prøve seg mer under konkurransene.
– I dag for eksempel, hvis noen fra Hero hadde gått i brudd, ville ikke jeg hentet de inn. Jeg passer meg for Hitec og CK Victoria-jentene, avslutter Heine før hun setter seg i bilen for å kjøre videre hjem til Bergen.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

PALLEN: Vita Heine vant foran Tina Andreassen (CK Victoria) og Cecilie Gotaas Johnsen (Team Hitec Products).
CK Victoria på pallen
I frrige norgescupritt var det Lisa Christin Axman (CK Victoria) som gikk alene i brudd, lå mange runder alene og ble tatt igjen av Vita Heine. Axman måtte ta til takke med en sterk andreplass etter at Heine stakk fra CK Victoria-rytteren på den avsluttende runden.
Denne helgen var det Tina Andreassen som lå alene i brudd i nesten tre runder, før Heine kjørte det inn og tok seieren.
Andreassen viste allikevel at formen er på riktig vei under søndagens ritt.
– Jeg er fornøyd med løpet, det er jo kjedelig å ikke holde helt inn etter å ligge alene i brudd så lenge. Men det var gøy å være på pallen og gøy å kjøre fra, sier Andreassen til procycling.no.
Rett før kvinnene skulle ut på den femte runden, støtet CK Victoria-rytteren seg fra feltet.
– Vita tok meg igjen mot slutten av den siste runden. Jeg stoppa å venta litt, og tenkte at vi kunne samarbeide. Hun støta på meg to ganger og jeg tetta begge gangene, den tredje gangen hun støta klarte jeg ikke tette luken.
Det var et meget sterkt felt til start på det tredje Norgescuprittet i år. Vita Heine og Tina Andreassen slo dermed både Cecilie Gotaas Johnsen og Julie Leth fra Hitec.
– Det var et sterkt felt i dag, og da er det gøy å gjøre det bra, sier Andreassen.
Om cirka to uker er det klart for årets Norgesmesterskap, den regjerende Norgesmesteren har dette å si om et av årets store mål:
– Jeg er klar, så sant jeg holder meg frisk og holder formen gående. Det gir jo motivasjon etter et sånt løp som i dag. Vi får se om jeg klarer å beholder trøya. Jeg skal i hvert fall gjøre det hardt for de andre å ta den fra meg. Det blir en hard konkurranse, avslutter Andreassen til procycling.no.