Steele von Hoff (NTFO) vant det australske mesterskapet i kriteriumsritt etter å ha spurtslått stortalentet Caleb Ewan (Orica-GreenEdge).
Australieren ble vraket av Cannondale-Garmin på tampen av fjorårets sesong, og med knapt med tid til å finne nytt lag endte han til slutt opp i det britiske kontinentallaget NTFO.
– Jeg håper å komme tilbake til WorldTouren. Det er målet mitt. Jeg vil kjøre grand tours og prøve meg i de største løpene. Nå som jeg har mesterskapstrøyen håper jeg at laget mitt får invitasjoner til store ritt, for det er mange kriteriumsritt i Storbritannia, akkurat som i Australia, sier han til Cyclingnews.
Åpnet for tidlig
Caleb Ewan vant tre av fire ritt under Bay Crits forrige uke, men GreenEdge-rytteren, som var feltets yngste rytter, åpnet for tidlig i spurten og ble passert av von Hoff på de siste meterne.
Les også: Stortalent overbeviste i spurten.
– Jeg er utrolig lettet, og overrasket over at jeg klarte det. Jeg hadde lagt så mye press på meg selv idag, sier von Hoff etter målgang.
– Å få med seg trøyen til NTFO og kjøre ritt i England, og få vise frem de australske fargene, vil være fantastisk.
Satser mot mesterskapet
27-åringens neste mål blir det australske mesterskapet på landeveien førstkommende søndag.
Et godt resultat der kan bety en plass i WorldTour-rittet Tour Down Under, som kan være en gyllen mulighet til å vise seg frem.
– Dersom jeg kjører et godt løp, kan jeg potensielt kjøre Tour Down Under, Herald Sun Tour og Cadel Evans Great Ocean Road Race, så målet er å prøve å komme meg over stigningene og få vist meg frem, sier han.
Den regjerende mesteren, Simon Gerrans (Orica-GreenEdge), vil ikke få anledning til å forsvare tittelen sin ettersom han nylig brakk kragebeinet.