Vincenzo Nibali har skuffet stort denne sesongen og har ikke vært i nærheten av sitt vanlige nivå.
Italieneren uttrykte sin bekymring etter Tour de Romandie. Heller ikke Astana-ledelsen er spesielt fornøyd med tingenes tilstand.
– Denne våren har vi ikke sett den sanne Vincenzo, sier Guiseppe Martinelli til VeloNews.
Middelmådig
– Ting har ikke gått slik vi har ønsket. Vi hadde håpet våren skulle bli annerledes, men vi kan ikke endre fortiden. Vi ser fremover.
Les også: Nibali i villrede før touren
Martinelli trekker blant annet frem en velt i Argentina og Nibalis første barn som mulige årsaker til at italieneren ikke har prestert som ønsket. Selv om ting ikke har gått som planlagt, vil ikke Astana gjøre noen endringer med planene.
– Vincenzo har vært bra, men ikke fantastisk. Han har ikke vunnet noe, og det er ikke det vi er vant til å se. Vi er sikre på at ting kommer til å endre seg før touren. Vincenzo er veldig profesjonell. Han kommer til å jobbe hardt for å være klar til juli.
– Contador er favoritten
Selv om Nibali vant fjorårets Giro d’Italia overlegent, blir han ikke nevnt i samme åndedrag som Alberto Contador og Chris Froome når Tour de France-favorittene diskuteres.
– Jeg ser på Alberto som den store favoritten til touren. Froome var sterk i Romandie, men Alberto har fått tilbake selvtilliten. Han har en liten fordel på Froome, som har hatt litt problemer.
Både Froome og ikke minst Contador har vist gode takter i år. Det gjør det åpenbart enda hardere for Nibali, som sliter med å finne formen hittil i år.
– Det hjelper ikke å se at de to kjører så godt. Vi støtter Nibali, og han må vite at laget tror på ham. Nå er Contador og Froome de store favorittene, men jeg er sikker på at Nibali kommer til å være der. Våren har ikke gått som forventet, men vi har tillit til ham.