SYK IGJEN: Sondre Holst Enger må nok en gang avbryte et ritt som følge av sykdom. Foto: Kjetil R. Anda / procycling.no

God start for Holst Enger i Franco-Belge

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 2.10.14 14:42

Åpnet med topp 10-plassering.

Denne uka sykler Vegard Breen, Vegard Stake Laengen og Sondre Holst Enger Tour de l´Eurometropole.

Rittet går gjennom Frankrike og Belgia, og var bare kjent som Franco-Belge fram til 2011.

Årets utgave endte i massespurt i sykkelbyen Kortrijk på åpningsdagen. Fram til den siste mila lå Edward Theuns solo, før feltet hentet ham inn.

I spurten var den norske IAM-rytteren Holst Enger med langt framme. Til slutt ble det tiendeplass på Holst Enger, og i dette selskapet er ikke det så galt.

Vant gjorde nemlig franske Arnaud Démare (FDJ.fr), fulgt av gode sykkelnavn som Adrien Petit (Cofidis), Jens Keukerleire (Orica GreenEDGE), Tyler Farrar (Garmin Sharp), Danny Van Poppel (Trek) og Matti Breschel (Tinkoff-Saxo).

Breschel ble fjerdemann i proffenes VM, og endte på åttendeplass under torsdagens etappe.

Tour de l´Eurometropole består av fire etapper, og avsluttes søndag.

Tidligere har Jens Debusschere, Jurgen Roelandts, Robbie McEwen og Tyler Farrar vunnet rittet. Det gir gode muligheter for at Holst Enger kan komme på skuddhold under flere av etappene underveis.

Vegard Stake Laengen ble nummer 38 på etapen, mens Vegard Breen ble 75. Begge satt med hovedfeltet inn.

Korte resultater:
1. Arnaud Démara (FDJ.fr)
2. Adrien Petit (Cofidis) samme tid
3. Jens Keukerleire (Orica GreenEDGE) st
4. Tyler Farrar (Garmin-Sharp) st
5. Danny Van Poppel (Trek Factory Racing) st
6. Jonas Van Genechten (Lotto Belisol) st
7. Roy Jans (Wanty-Groupe Gobert) st
8. Matti Breschel (Tinkoff-Saxo) st
9. Mickaël Delage (FDJ.fr) st
10. Sondre Holst Enger (IAM Cycling) st