(procycling.no): En drøy uke før Amstel Gold Race hadde Philippe Gilbert en uheldig episode med en bilist, hvor han knakk fingeren.
Ute på treningstur sammen med lagkamerat Loïc Vliegen skal de to etter sigende ha blitt angrepet av en beruset mann. Resultatet var tre små brudd i fingeren og en mindre operasjon.
Både i Amstel Gold Race og Flèche Wallonne var belgieren å finne på startstreken, men var ute av stand til å være med å prege noen av rittene. Som en følge av dette har nå BMC-rytteren valgt å trekke seg fra Liège-Bastogne-Liège på søndag
(artikkelen fortsetter under bildet…)

ØDELEGGER: En brukket finger har satt en stopper for Philippe Gilberts Ardennerkampanje. FOTO: Tim de Waele (TDWSport.com)
Det meddeler det amerikanske laget i en pressemelding i dag.
– Etter å ha evaluert Philippe sin tilstand i dag, både hans fysiske nivå og smerten fra hans brukne finger, har vi blitt enige om at han dropper Liège-Bastogne-Liège, forteller lagets lege, Max Testa.
I Amstel Gold Race og Flèche Wallonne slet Gilbert med å sitte rett på sykkelen, noe som skapte ryggproblemer og utmattelse på sykkelen.
– Etter å ha diskutert med Philippe og lagledelsen har vi alle blitt enige om at det er i hans beste interesse å fokusere på Giro d’Italia, som bare er to uker unna.
Gilbert, som vant rittet i 2011, er skuffet – men etter å ha strevet gjennom de to foregående rittene, innser han nå at det beste er å dra hjem og restituere.
– Smerten fra fingeren min, og sideeffektene det skaper, betyr at det ikke er komfortabelt å sykle. Enda mindre i rittintensitet. Jeg kan ikke konkurrere på mitt toppnivå. Ikke en gang hjelpe laget, vedgår Gilbert.
Joey Rosskopf kommer inn som Gilberts erstatter.