Søndag tok Elisa Longo Borghini sitt første gull i et mesterskap, noensinne. Italieneren kan nå sykle med det nasjonale flagget på brystet frem til neste år.
Lagvenninne og norske Tone Hatteland Lima svarte dette da procycling.no spurte henne om hva hennes tanker var om den ferske mesteren:
– Å bli italiensk mester er stort, og det er veldig fortjent etter det som skjedde i fjor. Hun har en fantastisk personlighet, en rytter alle på laget liker og hun er virkelig en god kaptein.
Det norske profflaget har med det kapret sin første mesterskapstrøye for i år. I slutten av juni arrangeres Norgesmesterskapet på Eidsvoll, hvor Cecilie Gotaas Johnsen er regjerende mester på fellesstart.
Dramatisk i fjor – revansje i år
For italieneren var det ekstra stort å bli nasjonal mester på tempo, etter den alvorlige ulykken i fjor. Under fjorårets mesterskap på fellesstart var hun alene i brudd, men da det gjensto tre kilometer til mål kjørte Borghini ut av veien. Hun fikk et dypt kutt i magen, og de jobbet i 30 minutter med henne, før ambulansepersjonellet kunne flytte Borghini fra ulykkesstedet.
– Jeg er veldig lykkelig over at jeg klarte å vinne mesterskapstrøya på tempo i år. Det er første gang og det føles fantastisk. Det er også en litt rar følelse, i morges da jeg våknet hadde jeg fortsatt “tricolore” ved siden av meg, sier en fornøyd italiener til procycling.no.
Søndagens tempo var 23,8 kilometer lang, Borghini vant med ett minutt foran Elena Berlato (Ale Cipollini). Hitec-rytteren hadde en gjennomsnittfart på hele 46 kilometer i timen.
– Det gikk veldig fort. Jeg hadde en god flyt hele veien og følte meg sterk. Løypen var helt flat og lite teknisk, sier Borghini.
Det italienske sykkeltalentet har prestert bra denne sesongen, med blant annet tre topplasseringer i verdenscuprittene; sjetteplass i Trofeo Binda, fjerdeplass på Flandern rundt og en sterk tredjeplass på Flèche-Wallonne.
– Sesongen har vært bra så langt.
– Hvordan er det å sykle på et norsk lag?
– Det er mitt tredje år på Hitec og jeg trives veldig bra på laget. Det er godt miljø, god stemming og hyggelige mennesker på laget.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Vil prestere i Giro d`Italia
Italienske Borghini har syklet siden hun var ni år, men begynte ikke å satse ordentlig før hun ble senior. Hun er bare 22 år gammel, men har allerede meget sterke resultater å vise til.
Første helgen i juni syklet hun inn til en meget sterk tredjeplass i UCI-rittet Gooik-Geraardsbergen-Gooik, bak verdensstjerne Emma Johansson (Orica-Ais) og regjerende verdensmester Marianne Vos (Rabobank).
– Sykling var kun en hobby frem til mitt første år som senior, frem til da drev jeg også med langrenn og løping, sier 22-åringen til procycling.no.
Neste mål for den unge Hitec-rytteren er kvinnenes utgave av Giro d`Italia, som arrangeres fra 4. til 13. juli. Over ti dager skal kvinnene sykle 953 kilometer.
– Målet mitt er å kjøre sterkt i Giro Rosa. Jeg har ikke noe konkrete resultatmål, men jeg håper selvfølgelig å kjøre inn gode resultater, sier Borghini.
– I verdenscup-rankingen har jeg et mål om å bli topp fem totalt, avslutter sykkeltalentet.
