VARMER EL DIABLOS HJERTE: Peter Sagan. Foto: KRISTOF VAN ACCOM (Scanpix/Afp)

El Diablo hyller Peter Sagans karakter

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 23.11.15 09:48

Og mener konkurrentene hans er kjedelige.

– Dagens proffsyklister er som maskiner, mener Cladio Chiapucci.

Den erkeoffensive 52-åringen, som gikk under tilnavnet El Diablo som aktiv rytter, har seirer fra både Milano-Sanremo og Clàsica San Sebastian på samvittigheten.

Ved tre anledninger har han stått på podiet under Tour de France, og han sjokkerte en hel sykkelverden da han angrep 245 kilometer fra mål under en touretappe i 1992.

Den endte han opp med å vinne. Nå påpeker Chiapucci at sykkelsporten per 2015 er lang mindre attraktiv å se på.

– Dersom du skal nå fram til folk med hva som er flott med sykkelsporten, er du nødt til å ha ryttere som skiller seg ut fra mengden. Noen som ikke bare henger på hjul. I kontrast med hva jeg selv opplevde på sykkelen, har dette endret seg mye. I dag har rittene blitt langt mer taktiske, sier Chiapucci til Ciclo21 ifølge La Gazetta dello Sport.

Som angrepsvillig rytter er det slettes ikke unaturlig at han har lagt sin elsk på verdensmester Peter Sagan.

– Sagan er den eneste rytteren i feltet som har karakter. Han er den eneste, mens de andre er upersonlige, kjedelige maskiner. Peter er ikke bare en stor rytter, men har i tillegg karakter i karisma, mener El Diablo.