Fredag kom bekreftelsen fra det britiske sykkelforbundet: Mark Cavendish deltar ikke under sykkel-VM i amerikaske Richmond.
Briten krasjet med en parkert bil under den sjette etappen av årets Tour of Britain. Han ble kastet over styret, og landet på skuldra i fallet.
– Det er et skikkelig slag for Mark å trekke seg fra årets ritt, ettersom vi trodde han hadde en stor mulighet til å lykkes. Dessverre er skaden han pådro seg under Tour of Britain i forrige uke mer alvorlig enn vi hadde håpet, sa teknisk direktør, Shane Sutton, på det britiske VM-laget til pressen ifølge cyclingnews.com.
Forfallet er en katastrofe for britene som i tillegg har mottatt forfall fra Geraint Thomas og Chris Froome. Tidligere fredag ble det klart at Adam Yates erstatter Thomas på laget.
– Jeg er sønderknust over å måtte trekke meg fra Richmond på grunn av skulderskaden jeg pådro meg i forrige uke, skriver Cavendish selv på Twitter.
Verdensmesteren fra København har ikke pådratt seg brudd i skuldra, men har slitt med å få trent skikkelig. Det er for øvrig den samme skuldra han skadet da han måtte stå av Tour de France på den andre etappen i fjor.