(procycling.no:) Flere norske lag tråkker sesongen i gang i helgen. Coop – ØsterHus åpner i Ster van Zwolle lørdag, mens fire norske lag står på startstreken i franske GP Ville Lillers på søndag.
Med flunkende nye lagbiler er Ringeriks-Kraft ett av lagene som tar turen til det franske rittet.
– Vi skal ha møte i morgen, så de taktiske planene er ikke helt klare, men hvis værmeldingen holder seg – og det blir mye vind – så blir det et interessant og veldig hardt løp, forteller sportsdirektør Leonard Snoeks til procycling.no.
Team Ringeriks-Kraft stiller med Jonas Abrahamsen, Alexander Fåglum Karlsson, Marius Andre Hafsås, Christer Jensen, Max Emil Kørner, Torstein Træen og Syver Wærsted.
Njål Eivind Kleiven stiller ikke. Han skal fokusere og trene spesifikt mot rittene laget skal kjøre i Italia senere denne måneden, mens Audun Brekke Fløtten er satt ut etter å ha blitt kjørt ned av en bil på treningsleir i Spania.
– Høy fart og lite hvile
Flere av motstanderne i GP Ville Lillers allerede har startet sesongen og har sånn sett en fordel i forhold til det Hønefoss-baserte laget. Andre norske lag til start er Team Joker, Team Sparebanken Sør og Team Coop-Østerhus. For Ringeriks Kraft-gutta vil rittet handle mye om å konservere krefter og være klar til avslutningen.
– Vi kommer til å kjøre for å prege i den grad at vi har med noen i de siste rundene, som kan være med å kjempe om en topplassering. Det handler jo om å øke vinnersjansene underveis, så vi må være med fra start. Med ti runder av 18 kilometer så blir det et løp med høy fart og lite hvile.
Sportsdirektøren håper et en av lagets nykommere skal levere varene i det franske rittet.
– Dette er jo et ritt som kan passe blant annet Syver, som nettopp er tatt ut til U23-landslaget, men vi har også flere som kan være med i en finale.
Snoeks er helt klar på hvilket rittscenario han ønsker seg.
– Sidevind og regn er vel det vi ønsker. Masse av begge deler.
Stemningsbilde fra reisen til kontinentet. To nye Toyota Avensis dekorert med Ringeriks-Kraft og Uno-X Automat Norge. På søndag starter vi sesongen med Grand Prix de la Ville de Lillers UCI 1.2 i Frankrike.
Posted by Team Ringeriks-Kraft on 3. mars 2016