(procycling.no): Sondre Holst Enger vrakes til Milan-Sanremo, det bekrefter både han selv og trener Atle Kvålsvoll til procycling.no.
– Jeg hadde sett veldig frem til disse løpene, forteller IAM Cycling-rytteren.
Holst Enger blir hverken å se i Paris-Nice eller Milan-Sanremo. I stedet blir det rittpause på en måned. I stedet for «Rittet mot solen» og sesongens første monument i Sanremo, skal Holst Enger være tilbake i konkurranse med Critérium International. Det franske etapperittet går over to dager, fra 26. til 27. mars.
– Jeg synes det er veldig kjipt, men jeg holder motet oppe og skal trene bra. Jeg blir veldig motivert av de løpene jeg skal kjøre.
– Bruker rittene til å kjøre meg i form
Søndag kjørte hortenseren den belgiske semiklassikeren Kuurne-Brussel-Kuurne. 22-åringen forteller at han følte seg bra i forkant av rittet og hadde fått trent bra, men ifølge trener Kvålsvoll «fikk han det etter 10-11 mil».
Holst Enger vet selv ikke hvordan han skal forklare smellen.
– Jeg kan ikke finne noen grunn til det. Jeg synes det var litt rart, siden jeg følte meg bra på trening. Så hadde jeg det så tungt i rittet. Det var ikke helt normalt, men sånn er det bare.
Han har ingenting annet å skylde på enn en dårlig dag. En skikkelig dårlig dag.
– Jeg følte jeg plasserte meg riktig og gjorde alt taktisk [riktig].
Den dårlige dagen søndag er trolig en stor del av årsaken til at IAM Cycling nå vraker nordmannen. Selv om han ikke leverte i det belgiske rittet mener han at å få kjøre konkurranser er essensielt, med tanke på den typen han er.
– Jeg er en type som bruker rittene til å komme i form. Det er ofte slik jeg finner formen, så det er kjipt å miste de rittene.
Kan bli flere endringer
Med Critérium International (26-27. mars) satt inn på programmet forsvinner flere belgiske godbiter fra IAM Cycling-proffens program. E3 Harelbeke (25. mars) og Gent-Wevelgem (27. mars) går begge uten nordmannen.
Den 3. april står Flandern rundt på programmet, men det belgiske monumentet virker også å stå i fare nå.
– Det blir trolig en del endringer.
For å finne konkurranseformen drar nå Holst Enger til Spania for å trene. Den siste tiden har han vært med sitt gamle lag, Sparebanken Sør, på treningssamling, og hatt en fin og solid samling.