Mye er sagt og skrevet om forholdet mellom lagkameratene Greg Van Avermaet og Philippe Gilbert, de belgiske klassikerspesialistene som har syklet sammen i Lotto, OmegaPharma og BMC.
I et åpenhjertig intervju med VRT snakker fjorårets Flandrien-vinner om relasjonen til Gilbert og hvem som er hans nære venner i BMC-laget. Van Avermaet innrømmer at han ikke er veldig sosial person.
– Hvis gruppen er for stor, føler jeg meg ikke så bra. Min beste venn på BMC er Michael Schär. Han er veldig åpen og lager mye lyd, ganske så motsatt av meg. Men det er god kjemi mellom oss. Vi snakker mye om arkitektur, men også vanlig ting som biler, Vespaer, kaffemaskiner og… damer.
– Philippe Gilbert er bare en kollega. Han er ikke min beste venn, men han er heller ikke en som jeg hater eller motarbeider. Jeg har enorm respekt for Gilbert og hans karriere, sier 30-åringen Van Avermaet.
– På et tidspunkt i Lotto følte jeg meg hindret av ham. På BMC ble vi lagkamerater igjen. Phil virket mer som en konkurrent enn lagkamerat. Jeg har måttet jobbe veldig hardt for min plass i laget. DU må lære å håndtere konkurranse.
Beholder kjørestilen
Mens Gilbert er både verdensmester og monument-vinner, har Van Avermaet til god å vinne en stor klassiker. De siste fem årene har han imidlertid bokført seg 20 topp fem plasseringer i notable éndagsritt. I år sto Van Avermaet på podiet i både Flandern rundt og Paris-Roubaix.
Evnen hans til stadig å kjempe i toppen uten å vinne har blitt kritisert, blant andre av tidligere landslagssjef José De Cauwer.
– Man må spille på sine egne styrker. Det er viktig at jeg beholder stilen min, sier Van Avermaet.
– Det er best ikke å høre på så mange, fordi de fleste har sin egen mening om alt. Folk sender meg meldinger om hvordan jeg skal kjøre i de og de rittene, men jeg legger ikke så mye vekt på slikt. José De Cauwer sier jeg er for ivrig, men jeg bryr meg ikke. I 2009 hadde jeg fokus på å spare energi og sykle mer resultatorientert. Men det funket ikke.