UNG OG FREMMADSTORMENDE: Colombianske Miguel Ángel López viste glimtvis hva som bor i ham i sin første proffsesong med Astana. Som for eksempel her, på femte etappe av Tour de Suisse til Rettenbachgletscher. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

– Drømmen er å vinne alle Grand Tour-rittene

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 29.12.15 14:29

Hårete mål for Astanas kjempetalent.

Han vant Tour de L’Avenir i 2014, og i år har han imponert stort i sin første sesong blant proffene, selv om det bare ble rundt 30 konkurransedager.

Miguel Ángel López (21) har presentert seg som et stjerneskudd som kan kjempe i verdenseliten i de aller tøffeste rittene i sesongene framover.

I løpet av neoproffåret for Astana i 2015, markerte colombianeren seg blant annet med etappeseier i Vuelta a Burgos.  Der ble han også fjerdemann sammenlagt og var med på å vinne lagtempoen. I tillegg fullførte López Tour de Suisse på en meget solid sjuendeplass.

– Vanskelig, men ikke umulig
Nå avslører 21-åringen at ambisjonene for den videre karrieren er omtrent så høye som man kan få dem.

– For meg har det alltid vært de tre store som har fascinert mest. Drømmen min er å vinne alle Grand Tour-rittene en dag, sier López i et intervju med Biciciclismo.

– Det er ikke umulig, selv om det er vanskelig. Det blir et spørmål om forberedelser. I året som er gått har jeg fått sykle verdenstourritt, og jeg holdt et godt nivå i Sveits, utdyper den unge colombianeren.

På den knallharde femteetappen i Tour de Suissse, som gikk til Sölden og isbreen Rettenbachgletscher i Østerrike, fullførte han på fjerdeplass, foran en rekke av verdens ypperste klatrespesialister.

(artikkelen fortsetter under bildet)

Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

TOMLER OPP: Det var flere enn tilskuerne i målområdet som lot seg imponere da unge Miguel Ángel López kom i mål foran blant andre Geraint Thomas på femteetappen i Tour de Suisse.  Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Sammenligningene med de klatresterke landsmennene Nairo Quintana, Rigoberto Úran og Esteban Chaves er for lengst begynt. Disse tre, og Astana-lagkamerat Fabio Aru, er med på å styrke López i troa han har på å lykkes.

Mer selvsikkerhet
Quintana vant sin første Grand Tour allerede som 23-åring, mens Fabio Aru gikk hel til topps i Vuelta a España som 25-åring i høst. Nettopp vueltaen i 2016 blir trolig rittet der Miguel Ángel López debuterer i et av de store treukersrittene.

– Jeg er mer selvsikker nå, og jeg er ikke en nykommer lenger. Verdenstouren er krevende og må respekteres, men i år blir det annerledes fordi jeg har erfaring med å sykle på det øverste nivået, påpeker colombianeren.

Avslutningen på López’ 2015-sesong ble ikke noe for historiebøkene. Han fullførte verken i VM i Richmond, i Giro del Piemonte eller Giro di Lombardia.

Over nyttår satser han likevel på å tråkke i gang sesongen med å levere toppresultater tidlig. Argentinske Tour de San Luis på hjemkontinentet Sør-Amerika venter 18.-24. januar.