Etter å ha kjempet seg tilbake fra det stygge benbruddet han pådro seg i under det amerikanske mesterskapet i 2014, maktet Taylor Phinney å vise seg frem på en høyst positiv måte denne høsten.
Blant annet med seier på den første etappen i USA Pro Challenge i bakhånd fikk Phinney delta på alle de tre øvelsene under VM på hjemmebane i Richmond. Der viste 25-åringen seg glimrende fram, med gullet på lagtempoen som det store høydepunktet.
– Jeg er på et godt sted. Jeg ser frem til denne sesongen og hva den kan bringe. Jeg har ikke store forhåpninger, men jeg hadde heller ikke store forhåpninger foran forrige sesong (2015), utenom å sykle og ha det moro. Jeg endte opp med å gjøre det, og mer, sier Phinney til Cyclingtips.
Lettere rittprogram
Med sine to seirer fra U23-utgaven av Paris-Roubaix, har amerikaneren blitt spådd en fremtidig karrière i brosteinsklassikerne. For å spare Phinney mellom de intense rittene, forteller 25-åringen at han vil få et noe redusert rittprogram.
– Jeg vil komme inn i dem (klassikerne) på et bedre nivå, styrket og med mer trening og selvtillit bak meg. Jeg vil se frem mot de rittene, slik jeg alltid gjør, men rittprogrammet mitt vil bli litt «lettere».
– Det er et større fokus på trening, og fortsettelsen av min rehabilitering, som er hva jeg ønsket og hva laglegene ønsket. Laget var villige til å la meg gjøre det, sier Phinney, og fortsetter. – Vi har så mange ritt. Det er vanskelig å få plass til alle de 28, 29 guttene i laget, og finne ut hvor de skal være. Men de respekterer definitivt fortsettelsen av rehabiliteringen min, og det gjør meg veldig glad, veldig fri for stress.
Tidvis ubehag fremdeles
Til tross for at Phinney fikk sin første proffsesong i BMC i 2011, har amerikaneren enda ikke fått debuten sin i verdens største etapperitt, Tour de France. 25-åringen er likevel klar på at han ikke ønsker å presse seg for mye, for tidlig.
– Jeg kan ikke bli for revet med, og tenke på touren, eller giroen, de store etapperittene. Jeg må komme tilbake til laget med et lettere program. Jeg må fokusere mer på de store rittene som jeg vil gjøre det godt i.
Nå, halvannet år etter bruddet, har Phinney fremdeles enkelte problemer.
– Jeg har fremdeles ubehag om jeg går opp trapper. Også når jeg sykler, når det blir veldig intenst. Men det er en form for ubehag som er overkommelig. Og jeg klarte å konkurrere veldig bra forrige sesong, selv gjennom noe av det ubehaget.