STARTET BRA: Sesongen 2015 var den utvilsomt beste i Boeckmans karriere, frem til den skjebnesvangre velten. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

– Jeg tenkte aldri på å slutte

Simon Zetlitz Nessler
Tips meg @tastasol

Publisert 11.10.15 18:13

Boeckmans om veien tilbake etter skrekkvelten.

Etter velten på den åttende etappen av årets Vuelta a España, ble belgieren holdt i kunstig koma i nærmere to uker. Nå jobber 28-åringen med veien tilbake igjen til profflivet i Lotto Soudal

– Jeg tenkte aldri på å slutte som syklist. Først innså jeg ikke hvor ille skaden var. Ja, jeg var på et sykehus, men jeg visste ikke hvorfor. Jeg ønsket bare å komme meg av gårde og slutte meg til gruppa igjen, forteller Boeckmans på en pressekonferanse, gjengitt på lagets hjemmeside.

– Sykling er fortsatt en viktig del av livet mitt, og jeg ønsker å komme tilbake der jeg var før velten. Da jeg så på VM, forestilte jeg meg selv i feltet.

Under kontrakt
Boeckmans var inne i sin beste sesong som profesjonell før velten, og hadde bokført seg for åtte seirer, etter en seierstørke som startet i 2010.

Med kontrakt ut 2017, skal belgieren få tid til å komme tilbake til sporten.

– Vi vil fortsette å støtte ham de neste to årene, på ferden tilbake mot profflivet. Vi vet at det ikke er en selvfølge at han vil komme opp på nivået han var på, før han krasjet, men ingenting er umulig, sier lagleder Marc Sergeant.

Boeckmans tok av hele 15 kilo under tiden i sykehuset. Selv med åtte av dem tilbake, er veien lang for 28-åringen.

– For øyeblikket, hvis jeg føler noe press, så går jeg for å hvile.  Hver dag sitter jeg i et mørkt rom, hvor det er helt stille. Det gjør at hjernerystelsen helbredes raskest mulig.

Merker fremgang
Til tross for de åpenbare problemene, og at han fremdeles sliter med hukommelsen i dagene før og selve krasjen, så mener Boeckmans at han selv er på rett vei.

– Jeg merker fremgangen. Selv om det bare er små steg. Fysisk føler jeg meg litt bedre, forklarer han.

– Vi har ingen plan for fremtiden. Vi tar det steg for steg, og ser hvordan det går. Tre ganger i uken kjører kjæresten min meg til rehabiliteringssenteret, slik at jeg kan gjøre øvelsene mine. For øyeblikket kan jeg bare sykle i fem minutter, sier Boeckmans og sier at han får god støtte fra legene til å holde tilbake og sikre seg at han hviler nok.

– Vi stopper etter én og en halv time med trening, hvor vi fokuserer på styrke og stabilitet. Steg for steg kan vi bygge opp intensiteten.