FØRSTE GANG: Marie Ommundsen (IK Hero) tok i år sølv på tempo-NM. Søndag skal hun prøve seg mot verdenseliten i generalprøven før VM, Chrono Champenois. Her fra Ladies Tour of Norway 2015. Foto: Kenneth Asbjørnsen/Eventfotografene

Marie Ommundsen vil teste seg mot de beste

Publisert 12.09.15 15:29

Sølv-vinneren fra NM tempo stiller søndag til start i Chrono Champenois.

Søndag sykler fire norske ryttere Chrono Champenois, et individuelt temporitt som blir sett på som generalprøven foran tempo-VM.

Cecilie Gotaas Johnsen er eneste norske rytter som er tatt ut til å sykle VM tempo i Richmond. Thrude K. Natholmen (Økern Cykle Klubb), Thea Thorsen (Hitec Products) og Marie Ommundsen (IK Hero) stiller også til start i franske Reims søndag.

Natholmen satte nylig norsk rekord på 30 kilometer tempo, mens Ommundsen syklet inn til en imponerende sølv-medalje under NM Brummundal.

– Målet i år var å bli topp fem i NM, kanskje pallen. Jeg tenker at det neste målet mitt må være å stå på toppen av pallen, sier Ommundsen til procycling.no.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

VIL PÅ TOPPEN: Marie Ommundsen (t.v) sier til procycling.no at hun har et mål om å stå på toppen av pallen. I år var hun 52 sekunder bak gull-vinneren Cecilie Gotaas Johnsen (i midten). Foto: Kristoffer Øverli Andersen

VIL PÅ TOPPEN: Marie Ommundsen (t.v) sier til procycling.no at hun har et mål om å stå på toppen av pallen. I år var hun 52 sekunder bak gull-vinneren Cecilie Gotaas Johnsen (i midten). Foto: Kristoffer Øverli Andersen

Hero-jenta har aldri syklet et internasjonalt temporitt tidligere, og legger ikke skjul på at hun er spent på hvor høyt nivået egentlig er.

– Det er ikke så mye å være nervøs for, tenker jeg. Tempo er tempo, det er bare å kjøre hardt, men jeg er spent på hvordan nivået er. Jeg tror jo at vi kommer til å få deng, sier Ommundsen.

– Et mål å trene mot
Chrono Champenois er et 33 kilometer langt temporitt i en relativt flat løype. Start og mål er i den franske byen Reims.

På startlisten står det 22 ryttere, med blant annet store navn som Lauren Stevens, Tiffany Cromwell og Carmen Small.

– Jeg håper å komme mitt på lista. Topp 15 burde være mulig, kanskje topp 12, sier Ommundsen om egne ambisjoner før karrierens første UCI-temporitt.

– Hvorfor stiller du til start?

– Jeg tenkte at jeg trengte et mål å trene mot på høsten, det var ikke noe særlig med ritt hjemme i Norge. Også vil man jo se hvordan nivået er, når man merker at man begynner å kjøre fortere, avslutter 26-åringen.