Susanne Andersen (Norge) lå godt posisjonert i feltet før kampen om EM-medaljene i juniorklassen skulle avgjøres i en spurt.
Tre kilometer fra mål gikk imidlertid russiske Karian Kasanova i angrep. Nadia Quagliotto var den eneste som fulgte etter og duoen opparbeidet seg et forsprang på snaue ti sekunder.
– Jeg er skuffet over fellesstarten, jeg hadde et håp om et bedre resultat. Topp ti er ikke dårlig, men jeg er litt skuffet fortsatt. Jeg er veldig fornøyd med tempoen, sier Andersen til procycling.no.
Frådende hovedfelt
Et frådende hovedfelt nærmet seg tetgruppa på det lange, strake oppløpet. Quagliotto holdt imidlertid unna til å ta gullet for Italia, mens landskvinnen Rachele Barbieri snappet sølvet foran nesen på Kasenova.
Andersen prøvde seg også i den kaotiske spurten mot slutten, men den talentfulle 17-åringen ble sperret inne av bak italienerne, som også hadde Martina Alzini på 5.plass. Andersen ble til slutt nummer ni. I tetgruppen var også Ingvild Gåskjenn. Mie Ottestad og Helene Holte kom i mål noen minutter.
– Hva skjedde i spurten?
– Det var flere sterke lag med i dag, og spurten var ganske kaotisk. Alle skulle frem, det ble kjørt fort og det var et raskt oppløp. Jeg ble nødt til å ta en del vind før spurten, og fikk ikke starten spurten fra noe hjul. Det var ikke optimalt og jeg stivnet før mål, sier en noe skuffet 17-åring.
Norges største talent
Andersen regnes som Norges største talent på kvinnesiden, og fikk en meget god start på EM med en sjetteplass på tempoen, 55 sekunder bak vinneren.
17-åringen legger ikke skjul på at seieren på fellesstarten var litt for langt unna med tanke på antall sykkellengder.
– Jeg er litt usikker på hvor langt jeg var bak seier. Det ble noen sykkellengder, men ikke så sykt mange heller.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Italia og Nederland stilte med fulle lag på åtte ryttere, mens Norge stilte med fire jenter. Det merket Andersen underveis i rittet.
– Jeg følte meg fin på starten, men det ble kjørt hardt. Det var en gaterittlignende løype med små kneiker hvor det ble kjørt hardt. Det var vanskelig å kontrollere når Italia og Nederland hadde så mange sterke ryttere. Italienerne hadde full kontroll.
– For oss ble det vanskelig å kjøre som noe lag. Det var et stort og sterkt felt. Ingvild (Gåskjenn) og jeg snakket litt underveis, men det ble ikke helt den lagkjøringen, sier Andersen.
17-åringen debuterte denne uken i et internasjonalt mesterskap. Nå ser Andersen frem til VM.
– Det blir spennende å se hvordan det går i VM. Jeg vet mer hvordan det fungerer nå, avslutter 17-åringen til procycling.no.
Neste ritt for Andersen er Morgendagens Helter, som arrangeres i forbindelse med Arctic Race of Norway.
EM fellesstart junior 74km
1 Nadia Quagliotto (Italia)
2 Rachele Barbieri (Italia)
3 Karina Kasenova (Russland)
4 Juliette Labous (Frankrike)
5 Martina Alzini (Italia)
6 Nikola Noskova (Tsjekkia)
7 Lenny Druyts (Beliga)
8 Marta Lach (Polen)
9 Susanne Andersen (Norge)
