Den talentfulle bodøværingen Andreas Sandnes Olsen (21) får lærlingkontrakt hos Team Coop-ØsterHus ut denne sesongen.
TVK-rytteren har markert seg meget godt i ritt på UCI-nivå i år. I mai ble Sandnes Olsen nummer 15 i Hadeland GP, og fulgte opp med en nesten like sterk 17.-plass i Ringerike GP dagen etter.
Fra 1. august sykler han i Coop-ØsterHus’ farger sammen med blant andre August Jensen (23), en annen talentfull rytter fra Bodø.
Starter i Belgia
Første mulighet for å vise seg fram for Coop-ØsterHus kommer allerede om en drøy uke. 2.-3. august sykler laget nemlig ritt i Belgia.
– Vi har bare ti ryttere på laget. I tillegg har Kristian Dyrnes og Håkon Berger vært ute med skader nesten hele året. Vi trenger en rytter til, og ønsket å ta med oss en som har potensial til å hevde seg i rittene vi skal delta i utover høsten, sier sportsdirektør Roy Hegreberg til procycling.no.
– Andreas har vist lovende takter i vår. Vi tror han kan være med oss videre også til neste sesong.
Les mer: – Ikke noe problem å signere for kontinentallag
Hegreberg påpeker innsatsen til Sandnes Olsen i Hadeland GP og Ringerike GP var veldig overbevisende. Samtidig er 21-åringen en god venn av August Jensen. Sistnevnte har anbefalt ham overfor ledelsen i Coop-ØsterHus.
– Vi ble enige om en lærlingkontrakt under NM. Det blir spennende å ha med Andreas i Belgia, og vi håper han kan fortsette utviklingen, poengterer Hegreberg.
Offensivt innstilt
Da procycling.no snakket med Sandnes Olsen tidligere i år, la han ikke skjul på ambisjonene om å ta steget opp på kontinentalnivå. 21-åringen var heller ikke i tvil om sjansen kom til å by seg.
– Det skal ikke være noe problem å bli kontinentalrytter etter endt sesong, konstaterte en offensiv Sandnes Olsen da.
Nå er muligheten kommet enda tidligere, og unggutten får tid til å vise seg verdig en plass i Coop-ØsterHus-stallen allerede denne sykkelhøsten.
– Det blir artig å måle seg mot kontinentalryttere fra resten av Europa. Samtidig er det en enorm motivasjon i forhold til treningen framover. Jeg vil helt klart prøve å gjøre alt litt bedre og forhåpentlig kjøre meg til en fast kontrakt for neste år, sier Sandnes Olsen til Coop-Østerhus’ nettsted.