ET HESTEHODE FORAN: Edvald Boasson Hagen ligger godt an etter innsatsen på norsk jord. Foto: Tim De Waele (©TDWSport.com)

Her er Boasson Hagen aller best

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 8.06.15 15:20

Økte forspranget til trippelvinner.

Fire av fem konkurranser er gjort unna i King of Norway, der norske syklister kjemper om statusen som bestemann samlet i de største norske rittene på kalenderen: Hadeland GP, Ringerike GP, Tour of Norway, Tour des Fjords, og Arctic Race of Norway.

Som ventet rasket fjorårsvinner Alexander Kristoff med seg en god del poeng fra Tour de Fjords på hjemmebane. Tre etappeseirer på rappen bidro sterkt til det.

Men Katjusja-stjernen var faktisk ikke den nordmannen som fikk med seg flest poeng fra de fem dagene i Hordaland og Rogaland.

Her kan du lese mer om årets King of Norway-regler!

Det ble isteden Edvald Boasson Hagen, som med seier på avslutningsetappen og en noe bedre plassering sammenlagt, kapret over 400 nye poeng i Tour des Fjords.

Det var nok til at MTN-Qhubekas profilerte nordmann overtok ledelsen fra Fredrik Strand Galta i King of Norway-sammendraget. 22-åringen fra Coop-Øster Hus holder seg fortsatt foran seiersmaskin og Coop-Øster Hus-eier Kristoff.

Boasson Hagen har tjent mye på gode sammenlagtplasseringer, men er avhengig av å stille til start i Arctic Race hvis han skal beholde ledelsen.

En annen rytter fra Coop-Øster Hus, August Jensen, gjorde store kliv i sammendraget etter en god sammenlagtplassering i Tour des Fjords.

Team Joker-duoen Vegard Stake Laengen og Odd Christian Eiking deltok ikke i rittet. De er følgelig blant rytterne som faller noe ned på sammenlagtlista.

I lagkonkurransen mistet Joker mye av forspranget de hadde, og føler nå pusten av Coop-Øster Hus i nakken.

Topp 5 Tour des Fjords:
1. Edvald Boasson Hagen (402 poeng)
2. Alexander Kristoff (359 p)
3. August Jensen (225 p)
4. Daniel Hoelgaard (194 p)
5. Carl Fredrik Hagen (158 p)

Topp 10 sammenlagt:
1. Edvald Boasson Hagen (824 p)
2. Fredrik Galta (727 p)
3. Alexander Kristoff (699 p)
4. August Jensen (549 p)
5. Vegard Stake Laengen (506,5 p)
6. Odd Christian Eiking (505 p)
7. Andreas Vangstad (468 p)
8. Carl Fredrik Hagen (233 p)
9. Lars Petter Nordhaug (215 p)
10. Bjørn Tore Hoem (210 p)

Topp 5, lagkonkurranse:
1. Team Joker (1752 p)
2. Team Coop Øster Hus (1598 p)
3. Team Sparebanken Sør (914 p)
4. Katjusja (892 p)
5. MTN (824 p)