NYTT KAPITTEL: Wiggins har forlatt Team Sky og sykler sitt første ritt med TEAM WIGGINS i Tour de Yorkshire, før han sikter mot ny timesrekord i juni og flere OL-gull i Rio. (Foto: ASO).

Wiggins ferdig med Team Sky: – Føler meg frigjort

Espen J. Lee
Tips meg @espenjlee

Publisert 1.05.15 09:18

Den tidligere Tour de France-vinneren gjør første ritt med TEAM WIGGINS.

Tour de Yorkshire er Bradley Wiggins’ første ritt med det nystartede kontinentallaget WIGGINS. Dette er Tour de France-vinnerens avskjeds tour på landeveien før 35-åringen retter full fokus på timesrekorden i juni og baneøvelsene i Rio 2016.

Wiggins sa adieu til Team Sky i Paris-Roubaix. Nå føler han seg frigjort etter å ha forlatt det britiske storlaget, der han syklet i mer enn fem sesonger.

– Målet har endret seg nå. Det er viktig å si. Jeg har trent på banen de siste ukene og det blir mye baneorientert trening etter dette. Når man har vunnet touren må man justere folks forventinger en del. Dette handler ikke å vinne, men heller gjøre en god jobb for noen av de yngre rytterne på laget. Jeg er ikke Wiggins anno 2012. Nå ti kilo tyngre og stort skjegg, sier Wiggins ifølge Cyclingnews.

– Jeg føler meg frigjort på mange måter. Jeg kan kanskje prøve meg litt (angripe). Sky har en så høy standard, det er alltid noen som kan vinne noe. Men her er det unge ryttere som bare vil sykle. Det frigir meg på mange måter. Jeg hadde jo et angrep i Roubaix , men jeg kan ikke huske sist jeg angrep i et ritt. Man er blitt så vant til å sykle i en defensiv rolle, sier Wiggins.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Bradley Wiggins

KASTET GLANS: Wiggins var i høy etterspørsel under åpningsseremonien i Tour de Yorkshire. Dette er hans første ritt med TEAM WIGGINS. (Foto ASO)

Timesrekord
7. juni inntar Wiggins den olympiske velodrom i London. Rekorden han skal forsøke å slå er satt av Rohan Dennis. Den australske BMC-rytteren syklet 52,491 kilometer i Velodrome Suisse i februar.

Wiggins er den femte rytteren som førsøker seg på ny timesrekord, etter at Jack Bobridge, Thomas Dekker og Gustav Larrson ikke klarte ny bestenotering. Francesco Moser, tidligere holder av timesrekorden, har uttalt at han tror Wiggins kan havne opp på 56 kilometer.

På veien mot forsøket skal den britiske tempoverdensmesteren sykle den tradisjonsrike «City Road Club 10-mile time trial» i Hull.

– Vi prøver ikke å vinne Tour de France. Målene er på banen. Vi har ikke stort budsjett og skal ikke konkurrere i Tour de France. Dette laget skal ikke konkurrere med Sky. Jeg vil ikke at det skal gjøre det. Jeg vil at det skal være utviklingslag, på samme måte som laget til Axel Merckx i Amerika (Axeon Cycling).

To norske + Kittel
Tour de Yorkshire starter fredag 1.mai og går over tre dager. Sondre Holst Enger (IAM Cycling) og Lars Petter Nordhaug (Team Sky) stiller også til start.

Der samme gjør Marcel Kittel (Giant-Alpecin), som grunnet sykdom ikke har konkurrert siden Tour of Qatar i midten av februar.