Den belgiske åpningshelga for klassikerne foregikk uten Fabian Cancellara i startfeltene. Den meritterte sveitseren valgte heller å bruke dagene til å trene foran de større endagsrittene som kommer senere utover våren.
Ingen kan matche Cancellaras rekke av pallplasseringer i monumentene Flandern rundt, Paris-Roubaix og Milano-Sanremo de siste årene, og disse klassikerne blir hovedmålene nok en gang for 33-åringen.
Men selv om han ikke er med selv, så følger «Spartacus» godt med på hva klassikerkonkurrentene presterer allerede nå. Det avslører Trek-lagets sportsdirektør Dirk Demol overfor Sporza.
Imponert av Vanmarcke
– Jeg ringte Fabian under Omloop Het Nieuwsblad-avslutningen. Vi ringes ofte. Det ble litt kommentarer om løypa og ulike stadier i rittet. Vi evalurerer rittet, forteller Demol til den belgiske kanalen.
– Vi merket oss at Sep Vanmarcke er i form. Han har gjort klare framskritt.
(artikkelen fortsetter under bildet)

FULLKLAFF: Fabian Cancellara og sportsdirektør Dirk Demol kunne feire triumf i Flandern rundt i fjor. Gjør Etixx-Quick Step dem en tjeneste ved å ikke peke ut én kaptein i vårklassikerne? Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
Som lag trekker Demol fram Etixx-Quick Steps innsats, men også Team Sky, som han mener Trek og Cancellara må se opp for denne våren.
Sportsdirektøren er heller ikke overbevist om at en delt kapteinsrolle mellom Tom Boonen og Niki Terpstra hos Etixx er det beste for laget.
– Bra for oss
– Hva vi synes om Tom Boonen? Han så god og skarp ut, men han må fortsatt bli bedre for å kunne vinne Flandern rundt og Paris Roubaix. I avslutningen hadde han ikke mye krefter igjen, men han var bra tidlig, poengterer Demol.
– At det er en duell mellom Boonen og Terpstra innad i laget er en fordel for oss. Vi skal heller ikke glemme at Zdenek Stybar er veldig ambisiøs. Hvis du har for mange potensielle vinnere i et lag kan det slå negativt ut. Dette har jeg lært meg tidligere. Jeg ville heller valgt en klar kaptein og sørget for at alle i laget vet godt hva som er rollen deres i laget, fortsetter Cancellaras sjef.
Han mener ryttere som Boonen og Cancellara, som har dominert i klassikerne i flere år, uansett ikke kommer til å legge bort ambisjonene i år heller. Dirk Demol tilføyer at flere yngre utfordrere blir farlige, og at han håper på gode og spennende klassikere utover våren.