RIVALER: Alexander Kristoff og Marcel Kittel hadde flere dueller i fjorårets Tour de France, blant annet på Champs Élysées. Men de to rivalene vil ikke møtes i "spurternes klassiker", Milano-Sanremo. Foto: Tim De Waele/TDWSPORT.COM.

Kristoff-rival står over Milano-Sanremo

Procycling
Tips meg

Publisert 11.02.15 13:59

– Det er lagets beslutning, sier spurteren.

Spurtkanonen Marcel Kittel (Giant) må stå over årets utgave av Milano-Sanremo (22. mars).

Tyskeren, som vant fire etapper i fjorårets Tour de France, er kanskje Alexander Kristoffs (Katjusja) største rival i en ren spurt, men sliter vanligvis med å henge med i tøffere terreng.

Derfor vil laget istedenfor støtte John Degenkolb, som nylig vant en etappe i Dubai Tour, i det italienske endagsrittet.

Les også: Milano-Sanremo flytter målstreken i 2015.

– Degenkolb er lederen vår i det løpet. Det er lagets beslutning, og jeg må respektere det, sier Kittel til Marca.

– John trenger lagets fulle støtte. Det ville ikke vært bra for meg å gå der som en spurter nummer to og muligens falle av tidlig, og ikke være i stand til å hjelpe han i finalen, fortsetter han.

Mens Kittels argeste rivaler, Mark Cavendish (Etixx-QuickStep) og Kristoff, har hatt en strålende sesongstart, har Kittel slitt den seneste tiden.

Han vant kreteriumsrittet People’s Choice Classic i midten av januar, men siden da har han ikke vært i nærheten av å kjempe om seieren i noen ritt.

På dagens etappe i Tour of Qatar bestemte derfor Giant seg for å spurte for Nikias Arndt, som ble nummer tre bak Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) og Kristoff.

Kittels videre sesongplan inneholder blant annet Tirreno Adriatico, Gent-Wevelgem, Scheldeprijs og Paris-Roubaix.