SKY I SKYENE: Elia Viviani triumferer foran skuffede konkurrenter på Dubai Tours andre dag. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

– Blant de beste opptrekkene i verden

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 5.02.15 13:00

Sky tok revansj mot Mark Cavendish.

Som de fleste trodde på forhånd, ble det nok en massespurt om seieren på andre etappe av Dubai Tour torsdag. Men at Elia Viviani skulle vinne var det nok noen færre som hadde kalkulert med.

25-åringen sikret seg sin første triumf som en del av Team Sky, etter å ha havnet på både andre- og tredjeplass på tre starter tidligere i sesongen. Viviani la heller ikke skjul på gleden over å ha gått helt til topps.

– Jeg er veldig glad for å vinne i dag. Jeg mener vi vet at vi har et sterkt lag for spurtene. Vi har meg, Ben Swift og Andy Fenn, men før det har vi også Bernhard Eisel og «G». Dette er et av de beste opptrekkstogene i verden, sier Elia Vivaini til Team Skys nettsted.

Med «G» sikter han til Geraint Thomas, som har hjulpet både Edvald Boasson Hagen, Cavendish og andre Sky-spurtere i avslutningene i årevis.

Hard kamp
Med drøyt tre kilometer igjen hadde onsdagens vinner, Mark Cavendish, fortsatt fire lagkamerater foran seg i opptrekkstoget inn mot mål.

Etixx-Quick Step kjempet igjen med Team Sky om de beste posisjonene før oppløpet. På den siste kilometeren var den belgiske arbeidsgiveren til Cavendish tilbake i fronten av feltet etter at Sky førte an en liten periode.

Men det hjalp ikke Cavendish denne gangen. Timingen til den mest meritterte spurteren i feltet satt ikke som den skulle i avslutningen. På de siste meterne var det isteden Viviani som var best.

– Vi så på videoopptak av gårsdagens etappe og fant ut hva vi kunne gjøre bedre og hva vi kunne endre på. I går kom vinden litt fra venstre og vi gikk fra venstresiden. Vi markerte Cav, men jeg kjempet med ham i 250 meter og tapte mann mot mann, fortsetter Viviani.

Vriene svinger
– I dag var det var en teknisk innspurt med noen vanskelige svinger. Vi la oss foran, men vi visste det var tidlig. Andy, jeg og Swift la oss tilbake på Etixx-Quick Step-toget og ventet på det riktige øyeblikket. Med 350 meter igjen gikk Swift på venstre side. Da de andre spurterne så det, gikk de etter, og jeg var på hjulet til Guardini. Da jeg så sjansen gikk jeg for den. Det var en fantastisk seier, beskriver etappevinneren.

(artikkelen fortsetter under bildet)

ANNEN REKKEFØLGE: Elia Viviani kom til kort mot i spurten Mark Cavendish og Andrea Guardini onsdag. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

ANNEN REKKEFØLGE: Elia Viviani kom til kort mot i spurten Mark Cavendish og Andrea Guardini onsdag. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Italieneren ble nummer tre på den første etappen, men torsdag var han raskere enn sine to overmenn fra dagen før. Cavendish og Andrea Guardini (Astana) fulgte på de to neste plassene.

Den tidligere Cannondale-syklisten Viviani er muligens den kjappeste rene spurteren i Sky siden nettopp Mark Cavendish forlot dem etter 2012-sesongen.

Katjusjas Aleksandr Porsev ble nummer fire torsdag, akkurat som dagen i forveien.

Russeren har i en rekke tidligere ritt hatt en opptrekkerrolle for Alexander Kristoff. Nå viser 28-åringen meget lovende takter i sesonginnledningen.