Fabio Aru er ikke redd for å sette seg høye mål for 2015. I år vil fjorårets sammenlagtkomet i Giro d’Italia ta steget videre helt til topps i det italienske grand tour-rittet.
Astana-rytteren endte som tredjemann i giroen etter colombianerne Nairo Quintana og Rigoberto Úran. I neste utgave satser Quintana på Tour de France isteden, men Tinkoff-Saxos Alberto Contador gjør gjeninntreden i Italia i sitt forsøk på å vinne både giroen og touren.
Contador har utpekt Aru som sin arvtager etter å ha sett ham sykle under Vuelta a España i fjor. Aru og Contador er relativt like i fysisk størrelse, og har en del av de samme egenskapene på sykkelen. Nærværet til «El Pistolero» i neste Giro d’Italia skremmer ikke italieneren, selv om han erkjenner at han ennå ikke er blitt helt vant til å sykle mot forbildet sitt.
– Han kalte meg «campeon» som en spøk under vueltaen i fjor, og jeg måtte klype meg i armen første gang jeg konkurrerte mot ham. Han har alltid vært idolet mitt. Han er en veldig hygelig person. Å spørre om jeg kan slå ham i giroen høres rart ut. Han er tross alt en av de største i sykkelsporten, påpeker 24-åringen overfor Cyclingnews.
– Skal gjøre alt
-For å være helt ærlig vet jeg ikke om jeg noen gang kan bli så god som Alberto. Jeg kan bare fastslå at jeg kommer til å gjøre alt i månedene før Giro d’Italia, sånn at jeg er på mitt beste. Jeg kommer til å trene, spise riktig og leve livet som syklist for å komme i form.
– Fra nyåret til starten på giroen er jeg knapt hjemme, siden jeg har flere treningsleirer og høydeopphold. Mer enn det kan jeg ikke gjøre, og vi får seg hva som skjer. Men en vet aldri hva som kan skje på veien, sier Aru.
(artikkelen fortsetter under bildet)

CONTADOR I ROSA: I 2011 kjørte Alberto Contador sitt forløpig siste Giro d’Italia. Han vant sammenlagt, men har senere mistet tittelen på grunn av brudd på antidopingbestemmelsene. Foto: Tim De Waele/TDWSPORT.COM
Hjemme i Italia forventes det ikke bare at han etter hvet blir støvellandets beste sammenlagtrytter, men også at han tar over som Astanas kaptein etter Vincenzo Nibali.
– I mai finner vi ut eksakt hva jeg er god for. Jeg har ikke syklet mange ritt. Jeg har bare konkurrert seriøst på U23-nivå, så jeg mangler årene med sykkelritt og erfaringen til andre ryttere som har utviklet seg over lengre tid, poengterer Aru.
Mens han møter sykkelpressen på Astanas treningsleir lanserer italieneren en teori om at han kan holde ut som syklist lengre, siden han startet satsingen seint.
– Det er vanskelig å si hvor sterk jeg kan bli og hvor suksessfylt sesongen min blir. Kanskje det å starte seint betyr at jeg kan utvikle meg over lengre tid fordi jeg er frisk og motivert. Jeg håper det. Forhåpentlig er dette bare staten på karrieren min, sier Aru.
Åpen for touren
2014 ble det store gjennombruddet for ham. Foruten å ende på pallen sammenlagt i Giro d’Italia, vant han også en etappe i rittet, i tillegg til to etappetriumfer i Vuelta a España.
– Begge deler var spesielt. Jeg vatn mitt første profesjonelle sykkelritt i giroen, og det var en fjelletappe i tillegg. Jeg er også italiensk, så giroen var mye mer følelsesladd. Giro d’Italia ble en bekreftelse på det jeg håper på og drømmer om.
– Det jeg oppnådde i giroen ga meg besluttsomheten til å jobbe hardt foran vueltaen. Jeg kan ikke benekte at jeg var sterkere i vueltaen fordi giroen hadde gjort meg nettopp det. Jeg hadde også lært meg bedre hvordan man sykler løp og var sterkere fysisk. Det viste at jeg kunne kjempe med none av de beste sammenlagtryttere i verden, som Contador, Froome og Rodríguez, påpeker Fabio Aru.
Kanskje blir han også med for å hjelpe Vincenzo Nibali med tittelforsvaret i Tour de France mot rytterne han nevner.
– Vi bestemmer oss muligens i løpet av giroen. Jeg har ikke motoren som de rutinerte rytterne har, så det er vanskelig å si om jeg kan hente meg inn raskt nok (etter Giro d’Italia). Men det ville vært en fantastisk opplevelse. Jeg vil gjerne være med, understreker Italias framtidshåp i grand tour-rittene.