STERKT ØNSKET: Team Jokers Gino Van Oudenhove sto øverst på ønskelista i Wang Toppidretts lederjakt for sykkelsatsingen sin.

– Han er uten konkurranse det beste valget

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 2.01.15 13:53

Toppidrettsskole har ansatt Team Jokers sportsdirektør som sykkelsjef.

Gino Van Oudenhove er engasjert som ny sportssjef for sykkel ved Wang Toppidretts avdeling i Tønsberg. Han skal kombinere dette med jobben som sportsdirektør i Team Joker.

– Først og fremst ønsker vi oss et sterkere satsing på sykkel. Dette er det fjerde året etter åpningen av Wang i Tønsberg, og vi har prøvd oss litt fram hittil, forteller rektor Fredrik Aukland til procycling.no.

– Forholdene for sykling i Tønsberg og Vestfold er gode året rundt, og vi ønsker å satse stort på dette. Da vi skulle ansette ny sportssjef var Gino uten konkurranse det beste valget vi kunne håpe å få inn, sier rektoren, som også er en anerkjent langrennstrener.

Aukland ble selv premiert som årets trener i sveitsisk idrett for fem år siden. Det året trente han langrennsesset Dario Cologna fram til triumf i både Tour de Ski og verdenscupen sammenlagt.

36-åringen framhever Van Oudenhoves brede erfaring med å få fram syklister på toppnivå som noe man ikke finner maken til i Norge. I tillegg har rektoren stor sans for premissene belgieren satte for å si ja til jobben. Han krevde rett og slett at det måtte bli skolens mål å bli best i landet på talentutvikling.

– Tydelig mål
– Gino var veldig tydelig på det. Hvis han skulle jobbe for Wang, så skal vi bli best i landet. Han skal gjøre det skikkelig, og det blir ikke noe tull. Det blir ingenting som blir gjort halvveis, kan Aukland forsikre om.

(artikkelen fortsetter under bildet)

Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

HENTET NY SYKKELSJEF: Rektor ved Wang i Tønsberg, Fredrik Aukland. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

Van Oudenhove utdyper litt rundt hvorfor han valgte å slå til på tilbudet.

– Målet vårt må være å bli best i landet på talentutvikling innen sykkelsporten. Det må være litt konkurranse inne i det for at jeg skal bli trigget. Jobben jeg skal gjøre er jo ganske lik den jeg allerede gjør fra før. Jeg vil ta med meg den samme «driven» jeg har fra arbeidet i Team Joker til Wang og jobbe for å skape flere gode syklister, sier Gino Van Oudenhove til procycling.no.

Han fikk den første forespørselen om den ledige stillingen i begynnelsen av desember. Van Oudenhove understreker at han alltid har hatt lyst til å jobbe med unge utøvere, og etter en del møter med skolen, bestemte han seg for å slå til på tilbudet.

Fleksibel løsning
Avtalen gjør det mulig å kombinere skolejobben med arbeidet i Team Joker.

– Det var viktig for meg å ha fleksibilitet, og jeg kan velge selv når jeg skal være på skolen. Vi må planlegge godt, og det blir nok et begrenset antall timer jeg faktisk er til stede, sier belgieren.

Per nå er ni syklister elever ved skolen. Det er også flere andre trenere ansatt ved skolens sykkelsatsing. Atle Pedersen og Magne Orre er begge trenere, mens Jon Erik Knotten både er koordinator og trener. Gino Van Oudenhove har det overordnede ansvaret, og skal forsøke å få flere unge til å velge Wangs sykkelsatsing.

Med ham med på laget får også elevene i framtida nyte godt av kontaktene den nye sportssjefen har i hjemlandet. En rittplan med flere ritt i Belgia er allerede på trappene, kan rektor Aukland fortelle.

– Vi vil at Wang skal være det naturlige valget for unge som vil satse mot toppen. Det tar tid å bli gode, men vi ønsker å legge til rette for at flere vil bli gode hos oss. Det blir kjempespennende å jobbe med Gino. Han har en litt annen måte å gjøre ting på, som er utypisk fra det jeg er vant med fra min bakgrunn i langrenn. Vi er veldig, veldig fornøyde med å få Gino med på dette, sier Fredrik Aukland til procycling.no.