HATER TEAMBUILDING: Når teambuilding står på programmet, later Brian Holm som om han er syk. Foto: Tim De Waele/TDWSPORT.COM.

– Jeg hater teambuilding som pesten

Procycling
Tips meg

Publisert 22.11.14 18:56

Sportsdirektøren slakter den populære tradisjonen.

På denne tiden av året arrangerer flere av sykkellagene teambuildingturer for å styrke lagfølelsen og samholdet i laget.

Blant annet har Tinkoff-Saxo klatret opp Kilimanjaro, mens Cannondale-Garmin har dratt på seiltur.

Den danske sportsdirektøren Brian Holm, som har vært ansatt i Omega Pharma – Quick Step de to siste årene, er ikke tilhenger av metoden.

– Jeg hater teambuilding som pesten. Når det er teambuilding på programmet, blir jeg plutselig rammet av influensa og må melde meg syk i en uke. Altså, å løpe rundt i skogen gjør meg ikke til et bedre menneske, sier Holm til danske BT.

Les også: – Ti ganger verre enn den verste bakrus.

– Ordnes i Arenberg
Omega Pharma-Quick Step har lenge vært kanskje verdens beste brosteinslag, og dansken mener at det er nettopp på brosteinen at lagfølelsen skal bygges.

– Teambuilding er noe som vi ordner på brosteinen i Arenberg-skogen, eller når vi møtes på første treningsleir, mener dansken.

I årets sesong vant laget blant annet Paris-Roubaix med Niki Terpstra, som tok en overraskende seier etter å ha rykket i fra hovedfeltet på slutten.

For dyrt
Holm innrømmer likevel at han kunne vært interessert i en tur til Kilimanjaro, men at pengene ikke strekker til.

– En tur som den Tinkoff-Saxo har vært på til Kilimanjaro virker spennende. Det høres ut som en stor opplevelse, men så har den også kostet et par millioner kroner, sier Holm.

Det belgiske laget skal snart på sin første treningsleir, hvor blant annet rittplanene til stjerner som Mark Cavendish og Tom Boonen skal bestemmes.