Til start i Tour de l’Eurométropole torsdag er Sondre Holst Enger tilbake i IAM Cyclings mørkeblå sykkeltrøye.
20-åringen fikk et midlertidig tilbakeslag på proffkarrieren da han veltet og skadet ryggen under Arctic Race of Norway i august.
Siden den gang har Holst Enger startet Tour du Jura (DNF), Tour du Doubs (60.plass) og Grand Prix d’Isbergues (DNF) for sitt sveitsiske pro-kontinentallag.
Den talentfulle nordmannen virket å være i bedre slag i Ponferrada, da han i skyggen av verdensmester Sven Erik Bystrøm og bronsemedaljør Kristoffer Skjerping, bokførte seg en sterk femteplass på U23-klassens fellesstart i forrige fredag.
– Jeg var litt usikker på formen til VM. Jeg sleit med å finne toppformen før det. Derfor fikk jeg greit med kramper i finalen, sier Holst Enger til procycling.no.
– Men jeg syns det gikk ganske bra ellers. Det ble en fin opplevelse til slutt og nå er det deilig at jeg får noen ritt med laget (IAM, vår anm.), sier han kvelden før firedagers rittet i Vest-Flandern.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

SKADEFRI: Holst Enger (IAM Cycling) triller i mål etter å ha veltet under andre etappe i Arctic Race of Norway. Nå vil han avslutte sesongen med stil. Foto: Vegard Wivestad Grøtt / NTB scanpix
Kvålsvoll: – Han er motivert
IAM Cycling mønstrer et slagkraftig lag i Tour de l’Eurométropole, med blant andre Heinrich Haussler, Sébastien Hinault, Vicente Reynes og Aleksejs Saramotins til start.
– Jeg vet ikke om det blir så mange muligheter for min del. Jeg har lyst å prøve, men formen er kanskje ikke helt topp. Hvis jeg kjører for andre så blir det i så fall for Haussler, sier Holst Enger.
Toppform eller ei, Holst Enger er sulten på vise seg fra sin beste side. Ungguttens trener Atle Kvålsvoll melder om en toppmotivert treningselev.
– Han er motivert, så jeg håper han får en god avslutning på sesongen, opplyser Kvålsvoll til procycling.no.
– Etter dette (Tour de l’Eurométropole, vår anm.) blir det Paris-Bourges og Paris-Tours.
Tradisjonen tro avslutter Paris-Bourges (9. oktober) og Paris-Tours (10. oktober) den europeiske sykkelsesongen. En god avslutning for Holst Enger betyr mye når oppkjøringen til neste sesong dras i gang.
– Siden VM har det ikke vært mye tid til trening, bare mye reising. Men jeg håper å kunne vise meg frem her nede. Jeg skal prøve mitt beste uansett, sier vinnerskallen Holst Enger.
– Etter skadene frister det å finne form igjen. Det er viktig å avslutte sesongen på en god måte. Etterpå skal det bli deilig med litt ferie, avslutter stortalentet.
Les også: Vegard Breen tester egne grenser
IAM Cycling til Tour de l’Eurométropole: Marcel Aregger, Heinrich Haussler, Sébastien Hinault, Reto Hollenstein, Sondre Holst Enger, Claudio Imhof, Vicente Reynes, Aleksejs Saramotins.
Lotto Belisol til Tour de l’Eurométropole: Tiesj Benoot, Vegard Breen, Sean de Bie, Jens Debusschere, Kenny Dehaes, Xandro Meurisse, Sander Armée, Jonas van Genechten.
Bretagne – Séché Environnement til Tour de l’Eurométropole: Brice Feillu, Benjamin Le Montagner, Romain Feillu, Vegard Stake Laengen, Eduardo Sepúlveda, Christophe Laborie, Franck Bonnamour, Jean Marc Bideau