To tilskuere i veibanen bidro til søndagens stygge ulykke under fellesstarten i sykkel-VM.
Norges landslagssjef Stig Kristiansen og mekaniker Tommy Josefsen, samt en kroatisk passasjer ble sendt til sykehus i Ponferrada med alvorlige bruddskader.
De aller fleste som har jobbet med den norske sykkeltroppen i VM reiser hjem mandag. Generalsekretær Bjørn Sætre i Norges Cyckleforbund blir dog værende til Kristiansen og Josefsen kan sendes hjem til Norge.
– Det kom to tilskuere inn ved asfaltkanten til høyre i en lengre sving. Stig svingte unna, men bakhjulene skrenset ut mot utsiden av svingen på en trang og våt vei. Han klarte å unngå at bilen begynte å rulle sidelengs ved å rette opp bilen, slik at den gikk videre rett fram i et tre, sier Sætre til procycling.no.
Både Josefsen og den kroatiske lederen har sagt til Sætre at Kristiansens manøvrering reddet dem fra noe som kunne gått mye verre.
– Ved å kollidere med fronten først sørget han for at bilen traff med den mest kollisjonssikre delen. Han klarte også å unngå å treffe tilskuere langs veien. Stig tar på seg ansvaret for ulykken som sjåfør, men han skal ikke ha skyldfølelse. Det var et mesterstykke å unnga enda verre skader, fortsetter Sætre.
– Vil ta tid
Stig Kristiansen hadde sikkerhetsbelte på da ulykken inntraff, men det skal ikke Josefsen og den kroatiske lederen som satt i forsetet ha hatt.
Alle tre har nå bekreftet at to tilskuere kom ut i veibanen og at dette medførte at bilen kom ut av kontroll.
Stig Kristiansen har pådratt seg et brudd i hofteskålen. Tommy Josefsen har brudd i begge bein, i tillegg til at han har brukket én arm og skal ha et mindre alvorlig brudd i ryggen.
Les også: – Det krever kompliserte operasjoner
Også den kroatiske passasjeren i bilen ble sendt til sykehuset med brudd i begge bein og en arm.
– Alle er inneforstått med at det kommer til å ta tid for dem å bli friske. Det har på ingen måte vært livstruende for noen av dem, men det vil definitivt ta tid. Skadene kommer til å prege dem lenge, sier Sætre til procycling.no.
(artikkelen fortsetter under bildet)

DRAMATISK: Spansk ambulansepersonell var raskt til stede på ulykkesstedet. Foto: AFP PHOTO / JAVIER SORIANO
Hjem med ambulansefly
Bjørn Sætre håper de to skadde nordmennene kan flys hjem til Norge med ambulansefly allerede tirsdag.
– Planen er at de skal hjem i morgen med ambulansefly. Det har både legene her og i Norge sagt er mest fornuftig. Flyet er bestilt, men det er ikke endelig bekreftet at det er tilgjengelig.
Sykkelpresident Harald Tiedemann Hansen uttalte seg sterkt kritisk til sikkerheten rundt løypa etter ulykken.
– Lærdommen er at når man ser den utforkjøringen som var her, uten sikring – for her kommer det plutselig en tilskuer ut i veien og de må gjøre en unnamanøver som gjør at de sklir ut av veien – så burde løypa vært sikret. I alle fall i en slik utforkjøring. Det skal vi ta lærdom av. Dette skal jeg ta opp med sikkerhetsansvarlig i UCI. Dette må de ta hensyn til i årene fremover, sa Harald Tiedemann Hansen til NRK.
Les også: Voldsom krasj for norsk servicebil